Na dalekim zachodzie Brunei , tuż przy granicy z Malezja , znajduje się miasto Kuala Belait. Od północy jego wybrzeża obmywane jest przez Morze Południowochińskie, a zachód i południe to przystań Belaite River , które miasto zawdzięcza swojej nazwie.

Kuala Belait - opis

Kuala Belait jest administracyjnym centrum powiatu Belait i drugim co do wielkości miastem w Brunei. Do tej pory mieszka tam ponad 65 000 osób. Na północ od Kuala Belait, dosłownie w odległości 15 kilometrów, znajduje się miasto Seria Olej i gaz. Ale w odległości 120 kilometrów na północny wschód znajduje się stolica Brunei - Bandar Seri Begawan .

Na początku XX wieku na miejscu Kuala Belait była maleńka wioska, w której mieszkali miejscowi rybacy. Miasto zaczęło się rozwijać dopiero po odkryciu bogatego złoża gazu ziemnego i ropy naftowej w sąsiedniej wsi Padanga Berave (obecna seria). Wygodne w transporcie ropy, położenie miasta przy ujściu rzeki, na plaży, odegrało decydującą rolę w przeniesieniu stolicy powiatu w nowe miejsce. Na początku lat 30-tych Kuala Belait otrzymał status miasta, a następnie stał się ważnym centrum gospodarczym Brunei. Warto zauważyć, że nazwisko otrzymał na cześć płynących w tych częściach rzeki Belait. W tłumaczeniu z języka malajskiego Kuala Belait jest traktowany jako "ujście rzeki Belaya".

Podczas II wojny światowej terytorium miasta zostało zdobyte przez wojska japońskie. Dopiero po zakończeniu działań wojennych i wyzwoleniu Kuala Belait przez Brytyjczyków ponownie powrócił do Brunei.

Gdzie się zatrzymać?

Biorąc pod uwagę wielkość miasta, która jest dość imponująca według standardów Brunei, nie jest zaskakujące, że sfera działalności hotelowej jest dobrze rozwinięta w Kuala Belait. Przyjeżdżając na wakacje do tego miasta, nie musisz powalać nóg w poszukiwaniu noclegu. Po prostu skorzystaj z naszej listy najlepszych hoteli i zarezerwuj pokój z wyprzedzeniem. Wśród najlepszych opcji zakwaterowania możemy polecić:

 1. Hotel Sentosa - niedrogi hotel trzygwiazdkowy w sercu dzielnicy uzdrowiskowej. Przyjemna obsługa, idealna czystość, transfer z lotniska iz powrotem, pyszne śniadanie i wygodne łóżko kosztuje tu 50 $ dziennie.
 2. Hotel Sentosa
 3. Swiss Hotel - trzygwiazdkowe apartamenty nad Morzem Południowochińskim, w sercu biznesowej dzielnicy miasta. W pobliżu hotelu znajduje się wiele niedrogich kawiarni i sklepów. Koszt zakwaterowania wynosi 52 USD.
 4. Garden Central Hotel to czterogwiazdkowy hotel, który idealnie spełni oczekiwania gości przybywających do Kuala Belait na wakacje. Ogromne zielone terytorium hotelu, basen, restauracja włoskiej kuchni i lokalizacja na pierwszej linii morza będzie kosztować gości 85 USD dziennie.
 5. Plaza Sutera Biru to kolejny hotel trzygwiazdkowy, ale o wiele bardziej pretensjonalny niż poprzednie. Zakwaterowanie w tych apartamentach kosztuje 250 USD za noc.
Номер в отеле Plaza Sutera Biru

Gdzie zjeść?

W Kuala Belait znajduje się kawiarnia dla miłośników różnych kuchni świata. W zależności od preferencji kulinarnych, zjedz lunch w jednej z następujących restauracji:

 1. Zaika to restauracja indyjskiej kuchni z przyjazną obsługą i pysznym jedzeniem, ale kilka zawyżonych cen. Średnia opłata za dwudaniowy lunch i drinka wynosi 50 USD.
 2. Kaizen Sushi - instytucja dla fanów autentycznych istot. Doskonałe jedzenie, pierwszorzędna obsługa i przyjemne ceny są głównymi winowajcami tego, że restauracja jest pełna przez cały czas. Jeśli nie chcesz czekać w kolejkach, zarezerwuj stolik w tej kawiarni z wyprzedzeniem.
 3. Restauracja Cottage - kuchnia chińska i azjatycka. Na obiad przy lampce wina zapłacisz około 30-35 dolarów.
 4. Beanery and Co - kawiarnia dla tych, którzy nie reprezentują jednego dnia bez porcji doskonałej kawy. Warto wybrać się na lunch dla fanów kuchni europejskiej. Oryginalne nowoczesne wnętrze zakładu, atmosfera przytulności, niskie ceny i duże porcje nie pozostawi nikogo obojętnym. Na rodzinny obiad, przeznaczony dla trzech osób, tutaj zajmie ci około 60-70 dolarów.
 5. Restauracja Buccaneer - lokalny steakhouse. Warto zajrzeć na lunch. W tym czasie restauracja działa na zasadzie bufetu. Płać 25 dolarów i jedz aż do wysypu.
Zaika

Co zobaczyć?

Najważniejsze atrakcje turystyczne, z których dumna jest Kuala Belait to:

 1. Park "Srebrny Jubileusz" jest ogromnym zielonym terytorium, rozciągającym się wzdłuż wybrzeża Morza Południowochińskiego. Ogromna liczba pawilonów handlowych, pawilonów i placów zabaw została zbudowana tutaj za pieniądze lokalnych mieszkańców jako dar dla sułtana Hassanala Bolkia na cześć rocznicy jego wstąpienia na tron.
 2. Парк Серебряного юбилея
 3. Istana Mangelella jest obecną rezydencją sułtana.
 4. Истана Мангелелла
 5. Seaport . Pomimo dość skromnych rozmiarów port Kuala Belait znajduje się w 3 najważniejszych portach państwa i pełni najważniejszą funkcję gospodarczą. Znajduje się w południowo-zachodniej części miasta, w okolicy Kampung Duhon, tuż przy wybrzeżu Belait. Koryto rzeki jest tak muliste, że port może służyć tylko małym statkom. Aby zapewnić nieprzerwane działanie portu, w tym miejscu stale prowadzone są prace związane z pogłębieniem dna rzeki.
Порт

Jak się tam dostać?

Z lotniska Bandar Seri Begawan Do Kuala Belait można dojechać autobusem lub wynająć samochód. Podróż trwa około 2 godzin. Alternatywnie możesz dostać się do miasta taksówką. Koszt takiej podróży wyniesie około 15 USD.