12 lipca jest popularny wśród ludzi jako "korona" lata, kiedy przyroda, wciąż naznaczona gorącymi letnimi dniami, zwraca się ku jesieni.

Dlaczego ten dzień jest połączony z imionami Piotra i Pawła?

W ludziach otrzymał imię Dnia Piotra, a tego dnia uczczono apostołów Piotra i Pawła, z których pierwszy był uczniem Chrystusa. Druga, będąc poganką, zaczęła rozumieć chrześcijaństwo po wniebowstąpieniu Chrystusa i wierzyła w Boga, gdy po skrusze zwrócił mu wzrok, którego pozbawiono go za czczenie pogańskich bożków.

12 lipca jest obchodzony przez wierzących jako święto prawosławne, a oznaki tego dnia wskazują na pogodę i naturalne zmiany nadchodzącej jesieni.

Z jakimi naturalnymi znakami wiąże się Dzień Piotra?

Było to obchodzone jako dzień końca postu Pietrowa i święta Słońca. W rzeczywistości otworzył przed świtem targi - "festiwale Pietrowskiego". Po tym dniu zaczęło się sprzątanie, ponieważ to właśnie apostoł Piotr był patronem pól wśród ludzi. I, oczywiście, przyszłe warunki pogodowe zostały określone przez znaki ludzi 12 lipca:

  • zwykle przed tym dniem przestał cucking kukułka, ale jeśli ptak nadal "liczyć lata", wierzono, że lato będzie jeszcze dość długo, a zima będzie późno, a śnieg nie spadnie wkrótce;
  • Słowik był tym samym zwiastunem krótkiej zimy, gdyby słowik dalej rozpraszał tropy po dniu Pietrowa;
  • deszcz, który dwa razy rozlał się po ziemi tego dnia, obiecał bogaty plon;
  • Jeśli liście zaczęły spadać od tego dnia, świadczy to o wczesnym początku jesieni.

Znaki w dniu 12 lipca były nie tylko rolnicze, ale także domowe.

Znaki domowe 12 lipca

Ten dzień był nieczynny: chłopi wierzyli, że to na Pietrow, że kolec został wylany specjalną siłą, a jeśli pole zostało zakłócone przez czyszczenie, byłby słaby, a ziarno małe. Ale koszenie siana było nie tylko możliwe, ale także konieczne. Ale nawet bez pracy w rolnictwie było coś do zrobienia:

  • rybacy spędzili ten dzień, modląc się i błagając Piotra i Pawła o pomoc w ich połowach; a jeśli łowili ryby, nie powinni nikomu o tym opowiadać - zabezpieczył bogaty połów;
  • młodzi ludzie wyszli na słońce jeszcze bardziej mrocznie: zaskakująco, tego dnia też "grali", jak dalej Wielkanoc , które zapowiadały dobrą pogodę na jesieni;
  • 12 lipca, w dniu Piotra i Pawła, obietnice ludu obiecały oblubienie par, które spotkały "bawiące się" słońce, bliskie homoseksualne wesele;
  • młodzi ludzie w tym dniu czekali na wschód słońca także dlatego, że przy głośnych pieśniach wraz ze słońcem odjechali od syren wiejskich, co spowodowało znaczne zniszczenia w zbiorach;
  • Tego dnia kończyła się letnia seria wesel, a uczta weselna w święto Piotra i Pawła gwarantowała młodym długie i szczęśliwe życie rodzinne.

Dziwaczne połączenie chrześcijańskiego święta poświęconego uczniom Chrystusa i pogańskiemu Yarilinowi pozostawiło swój ślad na jego treści: 12 lipca Piotr i Paweł zauważyli nie tylko znaki, ale także dali się oszukać.

Co oni domyślili się o dniu Pietrowa?

Wróżby tego dnia były bardzo podobne do tych, które były prowadzone na Trójcy, w szczególności wróżbiarstwo na brzozie. Dziewczyny znaki ludzi 12 lipca składali życzenia i "skręcali" gałęzie brzozy czerwonymi wstążkami i trawą, a trzy dni później wyglądali: jeśli gałąź zachowała świeżość, wtedy pragnienie się spełni.

Zastanawialiśmy się także, gdy pan młody zbierze dwanaście kwiatów z dwunastu pól. Podkładano je pod poduszkę na noc, a rano jeden z nich wyrywano losowo i wyglądał: z jakiego pola został oszukany, po tej stronie i pan młody, aby czekać.

Kończąc święto, trzeba było iść do strumienia, napić się wody z klucza i umyć. Uważano, że woda ze źródeł w tym dniu jest wypełniona specjalnymi korzyściami i może mieć korzystny wpływ na stan całego organizmu.