Wiele kobiet jest zaznajomionych z uczuciem obrzęku, otwarcia klatki piersiowej i innych nieprzyjemnych wrażeń. Z reguły występują one w określone dni cyklu. A jeśli dyskomfort jest mały, jest to uważane za wariant normy.

Zjawisko świąd sutków prawie nigdy nie jest związane z cyklami menstruacyjnymi. Zwykle brodawki na klatce piersiowej nie powinny swędzić, ale nie dotyczy to ciąży i laktacji. We wszystkich innych przypadkach problem ten powinien być przedmiotem bacznej uwagi. A to, czy można poradzić sobie z takim problemem samemu, czy też trzeba skonsultować się z lekarzem, zależy od powodów swędzenia sutka kobiecej piersi.

Dlaczego swędzenie nosa?

Powody, dla których kobiety mają swędzące sutki, mogą być bardzo liczne. Zacznijmy od najbardziej nieszkodliwych z nich.

  1. Podczas ciąży i laktacji pierś ulega zmianom globalnym, a jeśli jednocześnie towarzyszy im mrowienie, swędzenie skóry piersi i sutków, nic w tym dziwnego. Tkanka piersiowa rośnie, rozciąga się i trafia na skórę sutków. Staraj się nie drapać sutków i otoczki, ponieważ są one tak łatwe do zranienia. Użyj balsamu, aby złagodzić swędzenie. Lepiej jest, jeśli jest to specjalne narzędzie do ciąży i laktacji.
  2. Krytycznie oceniaj stanik: czy jest to w odpowiednim momencie, czy styl nadaje się do kształtu piersi, czy są jakieś szwy biegnące tuż nad sutkiem. Twoje sutki mogą nie lubić tkaniny, z której są wykonane. Odrzuć kręgi syntetyczne na rzecz prostszego, ale naturalnego lnu.
  3. Pamiętaj, co umyłeś stanik, T-shirt, bielizna nocna. Być może niektóre produkty chemii gospodarczej spowodowały reakcję alergiczną w postaci swędzących sutków. Zmień proszek na hipoalergiczny lub dziecinny, lepiej spłucz pranie, nie używaj klimatyzatorów.
  4. Czy ostatnio zmieniłeś kosmetyk piersi i ciała? Żel pod prysznic, mleko, surowica - wszelkie kosmetyki mogą podrażnić skórę piersi i sutków.

Choroby ze swędzącymi sutkami

Nie wszystkie czynniki powodujące świerzb sutka są również nieszkodliwe. Ten stan może być objawem choroby.

  1. Drozd na sutkach - Piersi dotknięte grzybem Candida swędzi i zostają pokryte białym nalotem. Ta choroba jest powszechna u kobiet w okresie laktacji i wymaga leczenia lekami przeciwgrzybiczymi, swędzące sutki którego powołanie obejmuje ginekologa lub mammologa.
  2. Swędzące sutki mogą być oznaką choroby skóry - egzemy, łuszczycy, które są bardzo trudne do leczenia. Dlatego, jeśli sutki swędzi, łuszczy się, pęka, moczy - witaj w dermatologu.
  3. Najbardziej nieprzyjemną przyczyną swędzenia sutka i otoczki jest choroba z diecezji mammologa. Od mastopatii kończąc na złośliwym Choroba Pageta . Jeśli swędzenie sutków i sam brodawka wydzielają płyn, zmieniają kolor lub kształt - nie ciągnij, im wcześniej skonsultujesz się ze specjalistą od piersi, tym większe szanse uniknięcia poważnych problemów.