Swędzenie i zaczerwienienie warg sromowych jest dość delikatną sprawą, z którą większość kobiet jest zakłopotana konsultacją z lekarzem, narażając ich zdrowie.

Swędzenie łechtaczki i warg sromowych - przyczyna i skutek

Swędzenie warg sromowych nie jest przyjemnym uczuciem, ponadto najczęściej towarzyszy mu pieczenie, obrzęk i zaczerwienienie. Lista ta powoduje, że kobieta nie tylko odczuwa dyskomfort, ale także poważne naruszenie jakości życia i zdolności do pracy.

Swędzenie warg sromowych w wyniku podrażnienia zakończeń nerwowych i ciągłe drapanie może prowadzić do powstawania otarć, pęknięć i owrzodzeń. Jeśli infekcja wystąpi w miejscu uszkodzenia śluzówki, proces zapalny zwany zapalenie sromu .

W rzeczywistości przyczyny swędzenia w miejscach intymnych mogą być bardzo wiele: od banalnych niewłaściwych środków higieny do manifestacji choroby wenerycznej. Rozważ bardziej szczegółowo powody:

 1. Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie zmieniałeś swoich dziennych okładek (szczególnie dla smakowych) na godzinę przed swędzeniem, metodą depilacji, produktem higienicznym, nie naruszałeś zasad opieki w okolicy intymnej - wszystkie te małe rzeczy mogą wywoływać silne swędzenie, suchość, zaczerwienienie i inne nieprzyjemne momenty w okolicy warg narządów płciowych.
 2. Swędzenie może być przejawem reakcji alergicznej na zewnętrzne czynniki drażniące, w tym bieliznę.
 3. Stosowanie leków, zwłaszcza antybiotyków, często prowokuje dysbakterioza pochwy , który jest gwałtownym wzrostem patogennej mikroflory.
 4. Stresujące sytuacje i depresja.
 5. Swędzenie warg sromowych, z wydzielinami lub bez, może być przejawem innej infekcji.
 6. Choroby narządów wewnętrznych, w tym obecność raka.
 7. Naruszenie tła hormonalnego - szczególnie często z tego powodu występuje swędzenie warg sromowych podczas ciąży i menopauzy.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to zjawisko w czasie ciąży i jak najszybciej ustalić dokładną przyczynę, aby nie zaszkodzić dziecku i zapobiec komplikacjom w procesie ciąży i porodu.

Jak widać z powyższej listy, przyczyną swędzenia w miejscach intymnych jest wiele, dlatego bardzo ważne jest, aby nie diagnozować samodzielnie, ale aby skorzystać z pomocy specjalisty. Aby uzyskać prawidłową diagnozę, lekarz najpierw wykona bakterioskopię, rozmaz na flory pochwy, testy krwi i moczu, a także przeprowadzi kontrolę.

Jak leczyć świąd narządów płciowych?

W przypadku kobiet, które mają złe samopoczucie, pierwszym będzie pytanie, jak złagodzić swędzenie warg sromowych. Jednak nie należy zapominać, że swędzenie jest konsekwencją, a główną rzeczą w leczeniu jest eliminacja przyczyny. Niemniej jednak istnieje kilka sposobów na złagodzenie objawów podczas diagnozy i przepisania leczenia:

 • mniej swędzi, trzeba dwa razy dziennie myć ciepłą wodą, a jeszcze lepiej z wywaru z ziół rumianku, sukcesji;
 • wybierz bawełnianą bieliznę;
 • odmówić seksu;
 • jeśli to możliwe, wyeliminuj słodki, pikantny, słony;
 • można stosować środki poślizgowe i żele o właściwościach leczniczych;
 • Nie należy zażywać leków bez recepty lekarskiej. jak leczyć swędzenie narządów płciowych

Zapobieganie swędzeniu warg narządów płciowych

Ponieważ wystąpienie ciężkiego świądu najczęściej wskazuje na obecność infekcji, możliwe jest, że choroby przenoszone drogą płciową, pierwsze sposoby zapobiegania są sprawdzonym partnerem seksualnym i prezerwatywą. Ponadto szanuj swoje zdrowie - unikaj silnych uczuć, stresu, hipotermii i innych czynników, które przyczyniają się do obniżenia odporności. Należy zwrócić uwagę na środki higieny, bieliznę i tak dalej. I, oczywiście, regularne wizyty u ginekologa zmniejszą twoje szanse na doznanie uczucia swędzenia warg sromowych.