Letnie wakacje na plaży pomagają nie tylko uzyskać seksowną opaleniznę, ale także po prostu odpocząć fizycznie i psychicznie po wielu miesiącach ciężkiej pracy. Pływanie, nurkowanie i nurkowanie to integralna i bardzo przyjemna część wakacji, więc przed podróżą pacjenci okulistyczni często zastanawiają się, czy można pływać w morzu w soczewkach. Z reguły odpowiedź na zadane pytanie jest negatywna, ale istnieje kilka niuansów.

Czy mogę pływać i nurkować w morzu w soczewkach?

Pomimo niedogodności pływania w okularach lub braku akcesoriów, żaden specjalista nie będzie mógł spędzać czasu w żadnej wodzie bez zdejmowania soczewek kontaktowych.

Problem polega na tym, że woda morska jest bogata nie tylko w sole, minerały, ale także w wiele mikroskopijnych organizmów. Kiedy wejdą w przestrzeń między rogówką oka a tylną ścianą soczewki, mogą spowodować ostry stan zapalny w postaci zapalenie rogówki i zapalenie spojówek. Powikłania tych chorób są rzadkie, ale prowadzą do ślepoty.

Ponadto łatwo można stracić soczewki kontaktowe, nawet jeśli pływają w spokoju.

Inną przyczyną zakazu kąpieli w rozważanych urządzeniach jest ryzyko uszkodzenia rogówki oka i akcesoriów korekcyjnych przez najmniejsze cząsteczki piasku, które są obecne w wodzie morskiej, szczególnie w pobliżu brzegu.

W jakich soczewkach można pływać w morzu?

Doświadczony okulista doradzi wyjęcie akcesoriów przed wizytą na plaży i założenie ich po pływaniu. Nie ma specjalnych obiektywów do pływania w morzu, ale istnieje ciekawa alternatywa dla ich noszenia.

Soczewki ortokeratologiczne to urządzenia o unikalnym kształcie i odwróconej krzywiźnie. Przeznaczone są do założenia przed pójściem spać. W nocy soczewki te rozrywają komórki nabłonkowe rogówki i tymczasowo korygują wadę wzroku. Dlatego przez cały następny dzień osoba nie może używać okularów ani soczewek kontaktowych.

Jeśli nie udało ci się zdobyć akcesoriów ortokerologicznych, możesz skorzystać z jednej z trzech opcji wyjścia z sytuacji:

pływać w soczewkach w morzu
  1. Stwórz jednorazowy kontakt soczewki , zmieniając je po każdej kąpieli. W tym samym czasie rogówkę należy przemyć kroplami antyseptycznymi.
  2. Noś znajome soczewki, ale pływaj w wysokiej jakości wodoodpornej masce lub goglach do nurkowania.
  3. Nosić maskę z dioptriami bez zakładania soczewek kontaktowych.

Najbezpieczniejsza jest ostatnia opcja, ponieważ nie wiąże się z ryzykiem zakażenia oczu.