Pomimo tego Księstwo Luksemburga jest jednym z najmniejszych krajów Europy Zachodniej, może cię zaskoczyć. Ten stan z monarchicznym systemem konstytucyjnym ma niezwykłe znaczenie gospodarcze i strategiczne. Co więcej, najbardziej interesujące w Luksemburgu są liczne zabytki historii i kultury, doskonale zachowane od średniowiecza. Dziś kluczowe instytucje i organizacje UE działają w tym państwie, a samo Luksemburg jest uosobieniem połączenia Niemiec i Rzymu.

Interesujące fakty o Luksemburgu 1Interesujące fakty o Luksemburgu 2Interesujące fakty o Luksemburgu 3

Aby zacząć wyliczać interesujące fakty o Luksemburgu, oficjalna władza nosi nazwę Wielkiego Księstwa Luksemburga, co czyni je jedynym suwerennym księstwem na świecie. Ludność lokalna komunikuje się przede wszystkim w języku luksemburskim. Jest dialektem języka niemieckiego. W tym przypadku cała dokumentacja w Księstwie odbywa się w języku francuskim, a pierwszym językiem nauczania w szkole jest język niemiecki. To niesamowite, prawda?

Ciekawe fakty o Luksemburgu można wymienić w nieskończoność. Tak więc w przeszłości ta niewielka potęga zajmowała terytorium trzy razy większe od współczesnego. Ponadto fundamenty cesarstwa austro-węgierskiego i dynastii Habsburgów zostały ustanowione przez członków dynastii luksemburskiej.

Interesujące fakty o Luksemburgu 4Interesujące fakty o Luksemburgu 5Interesujące fakty o Luksemburgu 6
Współczesny Luksemburg

Dziś Księstwo jest przykładem nowoczesnego, rozwiniętego gospodarczo kraju. Poziom PKB na mieszkańca w państwie jest trzy razy wyższy niż w Europie, co czyni go najwyższym na świecie, a zatem samym Luksemburgiem, jednym z najbogatsze kraje . Średnia płaca tutaj jest najwyższa w Europie. Jeśli chodzi o efektywność prowadzenia działalności, Luksemburg zajmuje trzecie zaszczytne miejsce, za liderami, którymi są Dania i Finlandia. Interesujące informacje o Luksemburgu: w kraju, w którym mieszka 465 tysięcy ludzi, ponad 150 banków jest otwartych, a RTL Group jest światowym liderem w dziedzinie telewizji i radia.

Interesujące fakty o Luksemburgu 7Interesujące fakty o Luksemburgu 8Interesujące fakty o Luksemburgu 9

Czy wiesz, że długość podziemnych jezior pod Twierdzą Luksemburga wynosi 21 kilometrów, a całe Księstwo zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ponieważ fortyfikacje miasta mają wielką wartość historyczną? A jeśli policzysz liczbę telefonów komórkowych zakupionych przez Luksemburczyków, to każdy ma 1,5 gadżetu.