Zapalenie pęcherza moczowego u kobiet jest znacznie częstsze niż u mężczyzn ze względu na anatomiczne cechy układu moczowo-płciowego. U kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza, więc bakterie łatwiej dostają się do pęcherza. Ponadto, w okresach, w czasie ciąży i po porodzie organizm tworzy sprzyjające warunki do rozwoju zakażeń. Zapalenie pęcherza moczowego, tak naukowo zwane chorobą, może rozwinąć się w każdym wieku.

Przyczyny i objawy zapalenia pęcherza moczowego

Rozwój choroby przyczynia się do:

  • problemy ginekologiczne, które przyczyniają się do infekcji pęcherza moczowego;
  • obecność kamieni lub guzów w pęcherzu moczowym;
  • zastój krwi w narządach miednicy;
  • hipotermia;
  • rzadkie lub niepełne opróżnianie pęcherza;
  • stres, spożywanie alkoholu, niedobór witamin.

Ostre zapalenie pęcherza

Ostra postać choroby z reguły pojawia się nagle z objawami, które nasilają się w ciągu pierwszych kilku godzin. Zazwyczaj kobieta zaczyna się martwić bolesne oddawanie moczu i palenie. Przerwy między popędami można skrócić z 5 do 15 minut i nie przerywać nawet w nocy. Próba stłumienia chęci oddania moczu może spowodować nietrzymanie moczu. U niektórych pacjentów występują trudności z oddawaniem moczu.

Przewlekłe zapalenie pęcherza

Przewlekłe zapalenie pęcherza rozwija się nie tyle ze względu na przenikanie zakażenia do pęcherza, co z dystroficznymi zmianami w tkankach. Objawy przewlekłego zapalenia pęcherza moczowego są takie same jak w ostrej postaci choroby, ale mniej wyraźne. Charakter choroby może się znacznie różnić w zależności od nasilenia objawów. U niektórych pacjentów choroba występuje w postaci fal: z okresami zaostrzenia, które są bardzo podobne do ostrego lub podostrego zapalenia pęcherza, oraz z różną częstością udoskonaleń. Inni pacjenci mają raczej monotonny obraz danych klinicznych i laboratoryjnych.

Jak leczyć zapalenie pęcherza?

Przed leczeniem zapalenia pęcherza za pomocą leków należy zreorganizować ogniska zakażenia i wyeliminować przyczyny nawrotu w przewlekłej postaci. Leczenie farmakologiczne obejmuje dobór funduszy w celu wyeliminowania objawów spazmolitycznych i bólowych. Wielu pacjentów ma pogorszenie obrazu klinicznego po seksie, więc podczas leczenia zapalenia pęcherza należy całkowicie porzucić życie seksualne.

Pacjentom ze stanem zapalnym pęcherza wybrano skuteczne antybiotyki, które zapewniają właściwą terapię przeciwzapalną i eliminują czynniki zakaźne. W ostrym zapaleniu pęcherza często przepisywany jest monon, a w przewlekłej postaci choroby skuteczne są antybiotyki z grupy fluoroinolonowej: norfloksacyna, ofloksacyna lub cyprofloksacyna. Zalecane jest również, że mają na celu zwiększenie obrony organizmu i zwiększenie odporności.

Prawidłowe odżywianie może znacznie przyspieszyć proces gojenia. Pokarm, który jemy, ma bezpośredni wpływ na błonę śluzową pęcherza moczowego, więc podczas stanu zapalnego dieta powinna być skierowana na wypłukanie dróg moczowych i wyeliminowanie czynnika zakaźnego. antybiotyki do zapalenia pęcherza moczowego

Dieta dla zapalenia pęcherza moczowego powinien zawierać dużo napoju co najmniej 2 litry dziennie. Mogą to być napoje owocowe, soki (wszystko oprócz pomidorów), kompoty (szczególnie przydatne z borówki brusznicowej i żurawiny), woda mineralna chlorku wapnia, słaba herbata bez cukru. Przydatny w przypadku zapalenia pęcherza moczowego i ziół leczniczych, z których można wykonać napar. W przypadku silnego zapalenia mięta pomoże: wlej 20 g wrzącej wody na 20 g ziół, nalegaj i pij 1 szklankę 3 razy dziennie. Najbardziej przydatne produkty to owoce i warzywa (marchew, ogórki, cukinia), produkty mleczne, które mają korzystny wpływ na mikroflorę, mięso i ryby o niskiej zawartości tłuszczu.