Zapalenie pęcherza to choroba polegająca na zapaleniu ścian pęcherza moczowego. Może objawiać się w 2 formach: ostrej i przewlekłej. Ludzie, którzy zachorują, odczuwają ból podczas oddawania moczu i idą z częstymi wezwaniami do toalety. Ostre zapalenie pęcherza moczowego jest dobrze uleczalne, ale gdy choroba staje się przewlekła, pozbycie się go jest trudniejsze.

Odżywianie na zapalenie pęcherza jest ważną częścią leczenia, ponieważ pęcherz jest bezpośrednio związany z nerkami, a jeśli organizujesz niewłaściwą dietę, jesz "ciężką" żywność do przetworzenia, a także te, które mogą podrażniać już zaognione tkanki, stan może się pogorszyć .

Jak jeść z zapaleniem pęcherza: dieta?

Po pierwsze, praca nerek jest najbardziej aktywna w godzinach porannych i popołudniowych. Oznacza to, że główny ładunek na pęcherzu spada w tym czasie, a zatem najbardziej wysokokaloryczne jedzenie powinno być przyjmowane rano i po południu, a na obiad należy planować lekkie posiłki.

Jeśli narządy są ładowane, gdy przypuszcza się, że ich "odpoczynek" (w tym przypadku wieczorem i w nocy), wtedy okazuje się, że będą pracować w trybie wzmocnionym przez cały czas. W procesach zapalnych dodatkowe obciążenie jest niedopuszczalne.

Jakie pokarmy nie mogą jeść z zapaleniem pęcherza?

Ogólną zasadą ograniczania żywności dla wszystkich form zapalenia pęcherza moczowego jest wykluczenie pokarmów, które przyczyniają się do podrażnienia ścian narządu zapalnego.

Teraz zastanów się, czego nie możesz jeść z zapaleniem pęcherza, w zależności od jego natury:

  1. Jeśli zapalenie pęcherza jest w przewlekłej postaci, lepiej unikać tłustych i wysokokalorycznych pokarmów oraz całkowicie porzucić puszkę, gorące przyprawy i sosy, a także produkty wędzone.
  2. W ostrej postaci zapalenia pęcherza moczowego więcej ograniczeń: musisz zrezygnować z alkoholu, sól najlepiej jest całkowicie wyeliminować lub solić żywność w bardzo małych ilościach. Mocna kawa i herbata są klasyfikowane jako agresywne napoje, więc powinieneś wypić je w mniejszych ilościach. Dodaje także zakaz produktów marynowanych i tych przygotowywanych z dodatkiem gorących przypraw. Wędzone produkty są również na liście zabronionych.

Tak więc, trzy główne zakazy w diecie z powodu ostrego i przewlekłego zapalenia pęcherza:

  • nie może być słony;
  • nie można palić;
  • nie może ostro.

Odmawiając ich, możesz złagodzić swój stan, ponieważ skład moczu w tym przypadku nie będzie dodatkowo wywoływał podrażnienia.

Jakie pokarmy jeść w ostrym zapaleniu pęcherza?

Ponieważ istnieją produkty, które mogą pogorszyć stan, to jest te, które przyczyniają się do poprawy.

Zapalenie pęcherza moczowego pokazuje delikatną dietę bogatą w warzywa, owoce i produkty mleczne. Pomogą one organizmowi poradzić sobie z bakteriami, które powodują zapalenie, ponieważ mogą aktywować nerki i są wzbogacone w witaminy.

Należy zwrócić szczególną uwagę na płyny. Pacjent powinien pić dużo wody: co najmniej 1,5 litra dziennie, aby bakterie zostały szybko usunięte z organizmu.

Spośród środków ludowej w leczeniu ostrego zapalenia pęcherza moczowego stosowany jest również sok żurawinowy. Zawiera substancje, które niszczą bakterie, ale aby mógł działać z namacalnym efektem, musisz pić co najmniej 800 mg dziennie.

Nawet w diecie przydatne będzie dodanie miodu, który pomaga złagodzić stan zapalny.

Co jeść w przypadku przewlekłego zapalenia pęcherza?

W tej postaci choroba ma dużą skalę: dotyczy ona prawie całego pęcherza, tkanek pęcznieje i mogą pojawić się na nim owrzodzenia. Dlatego istotą diety w tym przypadku jest zwiększenie ilości produktów moczopędnych i przeciwdrobnoustrojowych. Bardzo przydatne są świeże warzywa i owoce, w szczególności arbuzy, melony, winogrona, szparagi, pietruszka, dynia, seler i gruszki, a reżim picia należy obserwować z ekstremalnym nasileniem: nie mniej niż 1,5 litra wody dziennie. Napoje są zalecane do picia napojów owocowych i kompotów.

Jak jeść z zapaleniem pęcherza moczowego: przykład menu

Odżywianie dla zapalenia pęcherza moczowego

Nawet jeśli choroba się nie pogorszy, musisz przestrzegać diety przez rok. Następnie przedstawiamy przybliżoną dietę dla zapalenia pęcherza:

  1. Śniadanie może składać się z: owsianki mlecznej, przecieru warzywnego, sera solonego, makaronu, twarogu. Z napojów można wybrać kefir lub sok.
  2. Obiad składa się z pierwszego i drugiego. Po pierwsze: zupa z buraków, zupa z kapusty, zupa zbożowa, barszcz. Te potrawy nie powinny być bardzo tłuste i słone. Po drugie: zboża, makarony, warzywa gotowane na parze, a także gotowane mięso, paszteciki, gotowane ryby. Z napojów można wybrać sok, sok owocowy lub galaretkę.
  3. Kolacja: naleśniki, zapiekanki z serem, bułki, sałatka Vinegret.
  4. Pomagając organizmowi przezwyciężyć chorobę za pomocą takiego odżywiania, znacznie przyspieszysz czas regeneracji.