Wiele osób lubi świeże chrupiące sałatki, ponieważ jest to magazyn witamin. Ich pyszne i dietetyczne warzywa zawierają wszystkie niezbędne, przydatne dla człowieka substancje. Ponadto wszystkie są niskokaloryczne. Istnieje wiele odmian liściastych sałatek, które są tradycyjnie podzielone na główkę i arkusz. Liściaste sałatki to krzaki liści zebrane w wylocie. Głowy sałaty tworzą głowę (grubszą lub bardziej luźną).

Porozmawiajmy o jednej z najpopularniejszych kapusty - górze lodowej i dowiedz się, jak ją posadzić i wyhodować. Ojczyzną tej odmiany sałaty jest Ameryka. Zewnętrznie sałata lodowa jest jak biała kapusta: okrągłe gęste głowy kapusty mogą osiągnąć wagę 1 kg. Liście są jasnozielone, soczyste i chrupiące, z drobno ząbkowanymi krawędziami. Sałatę lodową należy przechowywać w wilgotnej szmatce i umieścić w torbie. W tej postaci może być przechowywany w lodówce do 3 tygodni.

Sałata lodowa ma przyjemny, lekko słodki smak. Dlatego z powodzeniem łączy się z dowolnymi potrawami i sosami. Z reguły każdy plantator warzyw może wyhodować sałatę lodową w swojej daczy.

Sadzenie i konserwacja sałaty lodowej

Jeśli chcesz mieć zieloną sałatkę na stole przez cały rok, to wiosną i latem nasiona wysiewa się w odstępie tygodnia, a jesienią - w ciągu dwóch tygodni. Aby wyhodować sałatę lodową, trzeba tylko wybrać słoneczne miejsce, a gleba powinna być piaszczysta, gliniasta, zawierająca dużą ilość próchnicy. Sałata lodowa nie toleruje suszy źle i wymaga regularnego podlewania. A jeśli nie ma takiej możliwości, lepiej nie sadzić jej na lekkich, suchych glebach.

Uprawa sałaty lodowej może być wykonana przez sadzonki (wiosenne i letnie uprawy) lub przez nasiona na zimę. W każdym przypadku, przed sadzeniem nasiona muszą być namoczone, aby wcześniej powstały sadzonki. Aby uzyskać sadzonki, nasiona moczy sałata lodowa zapotrzebowanie na ziemi w doniczkach torfu, które umieszcza się w chłodnym pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza jest powyżej 18 ° C. Są tam trzymane przez dwa dni, po czym umieszczane są w cieplejszym pomieszczeniu o temperaturze do 25 ° C. Tutaj sadzonki powinny stanąć do momentu, gdy mają 4-5 prawdziwych liści.

Przed sadzeniem sadzonek w stałym miejscu, należy je hartować przez 3-4 dni, doprowadzając doniczki do świeżego powietrza. W 2 tygodnie po zasiewie sałatę lodową można sadzić rzędami na łóżku. Odległość między rzędami powinna wynosić około 40 cm, a odległość między rzędami roślin powinna wynosić do 30 cm.

Jeśli chcesz siać nasiona sałaty przed zimą, należy zadbać o przygotowanie gleby. Do tego potrzebujesz 1 kwadrat. m ziemi stanowią około 1 kg drzewnego popioły wiadro kompost i 3 łyżki złożonych nawozów mineralnych. Następnie można już zasiać nasiona w glebie, zwiększając ich konsumpcję o około połowę, ponieważ po zimowaniu nie wszystkie kiełki wykiełkują. Teraz musisz ukryć nasiona z opadłymi liśćmi.

Możesz posadzić nasiona sałaty lodowej i wiosnę. Gdy gleba jest nieznacznie topi się, a nasiona do głębokości około 1 cm, sałata lodowa -. Odporne na zimno roślin, to kapusty odporne na temperaturę do -6 ° C i w temperaturze około + 5 ° C, po czym nasiona rozpoczęciem kiełkowania. W tym czasie muszą być pokryte folią lub włóknem, aby zapewnić niezbędną wilgotność gleby. Okresowo potrzeba jak uprawiać sałatę lodową w kraju usuń folię, aby wysiewać sadzonki i unikaj występowania mączniak prawdziwy .

Po podniesieniu temperatury do 17 ° C pod folią, powłokę można usunąć. I lepiej wieczorem, bo jasne słońce może spowodować oparzenia młodych roślin.

Pielęgnacja sałaty lodowej polega na poluzowaniu gleby, regularnym podlewaniu i obowiązkowym usuwaniu chwastów. Po rozpoczęciu formowania głów należy zmniejszyć podlewanie, aby uniknąć zgnilizny.

Zbieranie sałaty lodowej jest lepsze rano, wtedy pozostaje ostre i soczyste. Pokrojoną kapustę należy przechowywać na zimno.