Hrastnik znajduje się w środkowo-wschodniej części Słowenia . Rzeka przepływa przez miasto Sava, 15 km od Hrastnika w południowo-wschodniej części miasta Cel - Trzecie pod względem wielkości miasto w Słowenii. Populacja Hrastnika liczy 6 700 osób. Na terenie osady znajduje się wystarczająca liczba atrakcji, które przyciągają turystów.

Atrakcje przyrodnicze

Teren wokół miasta uznawany jest za rezerwat przyrody, ponieważ Hrastnik jest otoczony górami. W Słowenii wiele różnych jaskiń krasowych, jeden z najsłynniejszych, znajduje się 8 km od miasta Hrastnik. Nazywa się Jaskinia Piekła , ponieważ wejście do niej wygląda jak usta diabła. Jaskinia znajduje się na skraju Krasu Ponikowskiego i składa się z dwóch poziomów. Poniżej znajdują się liczne strumienie wody, w których znaleziono szczątki ludzi żyjących w epoce lodowcowej. Jaskinia ma wodospad, jej wysokość wynosi 4 m, jest to najwyższy podziemny wodospad w kraju Słowenii.

Пещера Пекло Zabytki architektury

Miasto Hrastnik i jego okolice są interesujące ze względu na zabytki architektury, w tym:

  1. 4,5 km od miasta w wiosce Shempeter za żywopłotem jest słynny starożytny landmark Słowenii . Są to odrestaurowane groby królów Tselu . Na kamiennych płytach można zobaczyć nazwiska najbogatszych rodzin tamtych czasów. Na przodzie grobowców znajduje się Gorgon, który jest wyciosany na straży i na gryfach, w niszach grobowych znajdują się fotografie zmarłych. Poniżej były obrazy mitologicznych opowieści o zmartwychwstaniu, historia Herkulesa lub dramat miłosny Orfeusza i Eurydyki. Zgodnie z ulgą grobów ustalono, że należą one do stylu używanego przez plemiona królestwa Noritskiego.
  2. Bliżej miasta Celje, 11 km od Hrastnika, na górze wznoszą się ruiny zamku Celsky , symbol władzy książąt Celje. Zamek to cały kompleks budynków: wschodni zamek, kwadratowa wieża Fryderyka i zachodni zamek wraz z ich budynkami gospodarczymi. Pokoje centralne dodatkowo ogrodzone fosą. Najstarsza część zamku została wzniesiona w XIII wieku przez właścicieli ziemskich Vovbrtskim. Od XIII do XIV wieku zamek stał się sfrustrowany i zajmował cały obwód wzgórza, dlatego nazywany jest największym średniowiecznym zamkiem w Słowenii.
Цельский замок Hotele Hrastnik

W mieście Hrastnik i jego okolicach turyści będą mogli zatrzymać się w jednym z komfortowych hoteli, wśród których znajdują się:

  1. Najlepszą opcją, w której można zatrzymać się w pobliżu miasta Hrastnik, jest wioska Dol-pri-Hrastnik. Jest mini-hotel Planinski Dom Gore , który ma duży taras słoneczny i własną restaurację. Jest to doskonałe miejsce na rodzinny wypoczynek, na miejscu znajduje się plac zabaw, a w okolicy można wybrać się na pieszą lub rowerową wycieczkę po okolicy.
  2. Гостиница Planinski Dom Gore
  3. 17 km od Hrastnika w Celje jest drugim najstarszym hotelem w Słowenii, jest to hotel Evropa . Jest to ogromny budynek z eleganckimi pokojami. W hotelu znajduje się restauracja z pysznymi daniami kuchni międzynarodowej. Dla swoich gości hotel serwuje śniadanie w formie bufetu. Hotel Evropa jest bardzo dobrze położony, z niego można dostać się do dowolnego miejsca w mieście i na przedmieściach Celje.
Отель Evropa Restauracje Hrastnika

Po ekscytujących wycieczkach turyści mogą zjeść przekąskę w lokalnych przytulnych restauracjach. 3 km od miasta, w wiosce Dol- pri- Hrastnik znajduje się restauracja Zasavski Gurman . Serwuje dania kuchni amerykańskiej, doskonałe steki różnych rodzajów pieczeni i najsmaczniejszą pizzę. Na pyszną pizzę idzie się do restauracji Verdi Verdi , która znajduje się 11 km od miasta, na przedmieściach Cel . Tutaj w menu są dania kuchni europejskiej i włoskiej. Również w dobrej atmosferze hotelu można skosztować pysznych sałatek i pysznych deserów.

Jak się tam dostać?

Odległość między Hrastnikiem a stolicą Lublana jest 46 km. Do miasta można dojechać drogą i koleją. Miasto Hrastnik znajduje się 15 km od Celje, można do niego dojechać samochodem lub autobusem.