Rozpoczęcie pisania eseju nie jest łatwym zadaniem, nie tylko dla studenta, ale nawet dla doświadczonego pisarza. W tym artykule omówimy kilka podstawowych technik pozwalających przezwyciężyć strach przed białym prześcieradłem. Stosując je w praktyce, na pewno upewnisz się, że pisanie esejów nie jest ciężkim obowiązkiem szkolnym, ale ekscytującą przygodą twórczą. Najważniejsze - nauczyć się pisać eseje.

  1. Dostosuj . Zanim zaczniesz pisać esej, wykonaj ćwiczenie koncentracji. Odpręż się, pomyśl o czymś przyjemnym. Na przykład o ciepłym, nie gorącym jesiennym słońcu. Czy czujesz, jak to łaskocze swoimi promieniami? - Świetnie! Nadszedł czas, żeby się spakować. Usiądź prosto i wyobraź sobie, że masz na głowie okrągłą pomarańczę. Poczuj jego ciężar na głowie. Widzisz, musiałaś wyprostować się jeszcze bardziej, żeby utrzymać tę rundę, żeby się nie przetoczyła. Tutaj idziesz.
  2. Zidentyfikuj pytania, na które odpowiesz w eseju . Teraz jest czas, aby ocenić to, co już wiesz o danym temacie, i co pozostaje do zbadania. Załóżmy, że tematem jest "Kreatywność N.V. Gogol "- co już wiesz o autorze? Co on żył w XIX wieku, a kolekcja Mirgorod znajduje się w regale twojego dziadka? Już za mało. Ale za mało. Zrób listę pytań, które pomogą w pełni otworzyć temat. Na przykład: "Gdzie urodził się i przeżył Gogol?", "W którym roku wyszła pierwsza jego kolekcja?", "Jaka była jego pierwsza powieść?", "Jakie esej uwielbił?", "Jakie są osobliwości języka Gogola?".
  3. Znajdź odpowiedzi . Jeśli osiągnąłeś ten punkt, oznacza to, że lwia część twojej pracy została już wykonana. Teraz pozostaje uzbrojony w encyklopedię lub wejść do Internetu i konsekwentnie odpowiadać na zadane pytania.
  4. Daj własną opinię . Odpowiedzi na otrzymane pytania i starannie wypisane, ale jak nadać tekstowi taki dźwięk, aby Twój nauczyciel z pewnością chwalił Cię za twoją pracę? - Wyraź swoją własną postawę wobec tego, o czym piszesz! "Ale jeśli nie mam związku z faktem, że Gogol urodził się w 1809 roku?" Powiesz. W takim przypadku porównaj dostępne informacje z tym, co już znasz lub możesz się dowiedzieć. Na przykład możesz to zgłosić w tym samym roku, w którym urodził się rosyjski pisarz N.V. Gogol na innym kontynencie, w Ameryce, urodził się amerykański pisarz Edgar Alan Poe. I obaj stali się sławni ze swojej fantasmagorii, chociaż nigdy się nie znali. Więc nie tylko zademonstrujesz własną erudycję, ale także pokażesz, że potrafisz porównywać i porównywać rzeczy i zjawiska, których bliskość nie jest oczywista.
  5. Pracuj nad wyrażeniami . Na koniec, rozmawiałeś o tym, co wiedziałeś przed napisaniem kompozycji i czego nauczyłeś się podczas pisania, po raz kolejny wykonujesz ćwiczenie koncentracji i sprawdzasz, czy w twoim tekście są jakieś dodatkowe słowa i żargon, na przykład, czy napisałeś " Nie wiem, w jaki sposób Gogol zdołał rozwinąć swój indywidualny styl twórczy ... "lub" wspaniałą powieść Gogola "Viy" ... ". Jeśli chcesz wyrazić swój podziw dla pracy autora, skorzystaj z klasycznych wyrażeń: "piękna", "niesamowita w swej sile", "utalentowana", "po mistrzowsku napisana". Dla nauczyciela ważniejsza jest umiejętność posługiwania się językiem literackim, a nie twoją szczerością. Postaraj się dostosować do tekstu komentatorów do kolekcji, która, jak już się dowiedzieliśmy, znajduje się na półce twojego dziadka, ale po prostu nie przesadzaj. Nie spiesz się, aby zostać naukowcem.
  6. Napisz wstęp i wyciąg z eseju . Ponieważ są to najważniejsze części tekstu, w żadnym wypadku jak zacząć pisać uzasadnienie eseju przepisuj frazy ze źródła, na przykład z artykułu o Gogolu z "naszej" kolekcji. Czy zdecydowałeś, co sprawia, że ​​Gogol jest dla Ciebie interesujący? - Wymyśl "swój własny" początek - sformułuj zadanie swojego eseju. Właśnie z tym zadaniem należy połączyć wnioski w składzie. Na przykład, jeśli na początku mówisz, że Gogol był najbardziej utalentowanym pisarzem swoich czasów, na zakończenie zauważ, że uważasz, że talent tego pisarza potwierdza, że ​​jego prace są nadal interesujące dla twoich rówieśników. Łącząc wprowadzenie i zakończenie kompozycji, nadasz tekstowi kompletność.