Jeśli twój kot drapie meble, nie oznacza to, że chce "denerwować" właściciela. Niektórzy uważają, że w ten sposób kot "wyostrza" pazury. Ale eksperci twierdzą, że jest to cecha behawioralna kotów.

Dlaczego kot burzy sofę?

Takie naturalne potrzeby kotów obejmują jej zahamowanie w czasie, gdy drapie meble: w ten sposób zwierzę rozciąga mięśnie ciała i odczuwa wielką przyjemność. Drapiąc kanapę, kot usuwa górną warstwę z pazurów, co jest kluczem do ich zdrowia. Czasami koty drapią meble, jeśli coś ich denerwuje.

Jak więc postąpić w tym przypadku, jak odzwyczaić kota, by rozerwać sofę i inne meble? Problem jest oczywiście trudny, ale niektóre wskazówki nadal pomagają w oszczędzaniu mebli.

Czasami właściciele uważają, że podczas gdy kot zaczyna drapać meble, konieczne jest spryskanie wodą lub uderzenie tenisówki. Takie działania przyniosą jednak odwrotny skutek. Kot pomyśli, że nie może wyrwać sofy w twojej obecności i zrobi to, gdy nikogo nie będzie w domu.

Możesz przestraszyć kota przed meblami tapicerowanymi, wieszając mocne zioła w torbie obok krzesła lub sofy. Chociaż zapach w pokoju nie będzie to bardzo przyjemne, ale kot na pewno go przestraszy. Fotele i sofy, wybrane przez twojego małego kota, mogą być pokryte grubymi pokrowcami.

Umieścić w domu skrobak . Ale zanim go kupisz, musisz podążać za zachowaniem swojego zwierzaka, aby zrozumieć, jakiego rodzaju koty nie rozrywają, a które chętnie zostawią na sobie znaki. Zwróć uwagę, które powierzchnie preferuje twój kot, aby wyostrzyć szpony: pionowe lub poziome. W zależności od tego wybierz podkładkę do drapania. Powinien być zainstalowany z dala od sofy lub krzesła, aby kot nie przypadkowo przeszedł na meble. Zadrapania, które są sprzedawane w sklepach, mają zapach kozłka lub kocimiętki, więc koty mogą z łatwością je znaleźć w domu. W sprzedaży są całe kompleksy treningowe dla kotów, w tym pazury.