Niestety ostatnio coraz więcej kobiet nie może pochwalić się doskonałym zdrowiem w sferze kobiet. Wśród powszechnych chorób jest policystyczna choroba jajników, w której nie ma owulacji w ciele podczas normalnej fazy cyklu. Częste sytuacje stresowe, dziedziczne predyspozycje, zaburzenia hormonalne mogą stać się przyczyną pojawienia się policystycznych jajników. Objawy choroby mogą po raz pierwszy pojawiać się z ostrą zmianą klimatu i po wielokrotnie przenoszonej dławicy.

Wiele kobiet nie zwraca uwagi na swoje zdrowie. Ale nie wiedzą, jak niebezpieczne są policystyczne jajniki. Bez leczenia grozi:

 • rozwój krwawienia z macicy;
 • niepłodność;
 • występowanie raka macicy i piersi.

Aby zapobiegać i diagnozować policystycznych jajników, należy regularnie przejść rutynowe badanie przez ginekologa. Wykrywanie choroby na początkowym etapie znacznie zwiększa szanse szybkiego powrotu do zdrowia i zmniejsza ryzyko niepłodności.

Objawy jajnika policystycznego:
 1. Naruszenia cyklu miesiączkowego. Częste i długie opóźnienia powinny ostrzegać nie tylko kobiety, ale także dziewczęta. Mogą nie zwracać na to uwagi, uważając, że opóźnienie jest częstym zjawiskiem w okresie menstruacji.
 2. Szybki przyrost masy ciała bez wyraźnego powodu.
 3. Nadmierny wzrost włosów na ciele.
 4. Ból w dolnej części brzucha, dyskomfort.
 5. Skóra tłusta, trądzik, przetłuszczanie się włosów.

Testy policystycznych jajników:

 1. Ultradźwięki narządów miednicy. Badanie to pokazuje, że zwiększa się wielkość jajników z policystozą.
 2. Test krwi na hormony.
 3. Biochemiczne badanie krwi.
 4. Biopsja, zdrapywanie endometrium.

Jak leczyć policystycznych jajników

Polycystic jest zwykle leczony lekami. Poziom męskich hormonów płciowych w tej chorobie wzrasta kilkakrotnie, więc lekarze przepisują tabletki hormonalne dla policystycznych jajników. Na początkowym etapie policystozy stosuje się hormonalne doustne środki antykoncepcyjne: "Diane 35", "Logest", "Mersilon" i inne. W wyniku ciągłego stosowania przez 3 miesiące dochodzi do owulacji i cykl powraca do normy, a także zmniejsza się rozmiar jajników.

Nowoczesne leki, takie jak "Zoladex" i "Decapeptil", o regularnym stosowaniu ogólnoustrojowym pozwalają uniknąć operacji, ponieważ policystozy jajników można leczyć chirurgicznie tylko w ostateczności.

Jeśli nie ma poprawy w leczeniu, wykonywana jest laparoskopia. Minusem operacji jest tymczasowy wynik, trwa około sześciu miesięcy.

Środki ludowe na policytozę jajników:

 1. Tampony mumii: przez 10 dni wkładaj tampony z opłaszczonego mumią bandaża do pochwy.
 2. Opłaty za zioła lecznicze:
 • łyżka korzenia łopianu zalać szklanką przegotowanej wody, nalegać na 12 godzin i pić 3 razy dziennie, jedną łyżkę stołową na pół godziny przed posiłkami;
 • łyżka carcason nalegać w szklance przegotowanej wody na noc, a następnie wziąć jedną łyżkę stołowa przed posiłkami. Kurs - 2 tygodnie.

Leczenie policystycznych homeopatii jajników można stosować tylko wtedy, gdy choroba nie występuje w zaawansowanej postaci. Należy pamiętać, że leki homeopatyczne nie są kompatybilne z lekami hormonalnymi i podejmują świadomy wybór.

Przeciwwskazania do policystycznych jajników:

Jak leczyć policystycznych jajników
 • palenie;
 • alkohol;
 • kawa;
 • tłuste pokarmy, tłuszcze trans.

Te produkty zmniejszają produkcję żeńskich hormonów płciowych, a palenie jest całkowicie niezgodne z lekami hormonalnymi.

Każda kobieta powinna przyjąć odpowiedzialne podejście do swojego zdrowia i skonsultować się z lekarzem w odpowiednim czasie. W tym przypadku można zidentyfikować i wyleczyć zespół policystycznych jajników w czasie, unikając powikłań. Jeśli już chorowałeś na tę chorobę, pamiętaj, że są przypadki, kiedy wyleczony policystyczny jajnik powraca po porodzie. W związku z tym konieczne jest poddanie się badaniu ginekologicznemu co najmniej raz na sześć miesięcy.