Kolejność w domu lub jego brak znacząco wpływa na nastrój wszystkich członków rodziny i atmosferę w domu. Przyzwyczajenie członka rodziny do rozproszenia swoich rzeczy, pozostawiając troskę o utrzymanie czystości na ramionach innych, może stać się podstawą ciągłych kłótni i żalów. Od dawna zaobserwowano, że przeważająca większość wyrażeń rodzicielskich jest bezpośrednio związana z faktem, że dziecko nie chce usuwać zabawek lub przedmiotów osobistych, rozprasza ich itp. Najczęściej rodzice nie wiedzą, jak zachowywać się w takiej sytuacji, ganią i zawstydzają dzieci, zastraszają, grożą karami, ale skutek takich działań jest bardzo krótkotrwały - można zmusić dziecko do opuszczenia pokoju, ale nie można mieć nadziei na utrzymanie stałego porządku. W końcu dzieci (np. Nastolatki) nie potrzebują porządku, po prostu nie zauważają bałaganu.

Rozważmy skuteczne metody nauczania dziecka na zamówienie:

  1. Przede wszystkim nie zapominaj o osobistym przykładzie. Żadna moralność nie sprawi, że dzieci będą zadbane, jeśli zobaczą niedokładnych krewnych każdego dnia. Rodzice nie powinni myśleć o tym, jak zmusić dziecko do usunięcia zabawki, ale o tym, jak nauczyć go, jak być dokładnym, aby uporządkować istotną normę i potrzebę.
  2. Pomóż dzieciom i naucz ich. Nie oznacza to, że musisz zrobić wszystko samemu, po prostu zaangażuj się w ten proces. Obowiązki mogą być podzielone: ​​na przykład pocierasz kurz na wysokich półkach, na których dzieci nie sięgają, gdy układają swoje zabawki, książki i rzeczy osobiste.
  3. Wyjaśnij dzieciom, dlaczego ważne jest czyszczenie. Powiedz im o niebezpieczeństwach związanych z pyłem, o tym, jak prawidłowo przechowywać rzeczy, wyjaśnij, że rozproszone zabawki mogą zostać zgubione lub zerwane, gdy ktoś przypadkowo je uderzy. Dzieci muszą zrozumieć, że czyszczenie nie jest kaprysem lub karą, ale koniecznością.
  4. Jedną z najważniejszych metod nauczenia dziecka zachowania ostrożności jest stworzenie warunków dla łatwego utrzymania porządku. Oznacza to, że w przedszkolu lepiej jest używać mebli i materiałów, które nie wymagają skomplikowanej opieki.
  5. jak zrobić dziecku czyste zabawki
  6. Pomóż dzieciom znaleźć miejsce na rzeczy. Razem z dzieckiem zdecyduj, co powinno kłamać i gdzie, wybierz półki w szafkach dla każdego rodzaju obiektu, zdobądź pudełka na zabawki, ubrania itd.
  7. Nie czyń kary za czyszczenie. Przymus, wyrzuty i agresja mogą tylko wywołać protest i niechęć.

Upuść perfekcjonizm i nieustanne myślenie o tym, jak nauczyć dziecko usuwania zabawek. Nie rób bałaganu tragedii. Pamiętaj, że od czasu do czasu każde dziecko, nawet w najbardziej zorganizowanych rodzinach z najdokładniejszymi dziećmi, pozostaje nierozliczone i nie jest to powodem kłótni lub przestępstw.