Nowoczesne wnętrze każdego mieszkania można uzupełnić zasłonami, które są przymocowane do szyny za pomocą oczek, pierścieni z tworzywa sztucznego lub metalu o różnych średnicach.

Zasłony mogą tradycyjnie dekorować okna lub oddzielne pomieszczenia - to znów jest modne. Ale mając dużą liczbę zasłon w domu, każda gospodyni domowa myśli o tym, jak zdejmie i ponownie umieści małe haczyki na okapie. Jest to bardzo żmudna i żmudna praca, której można uniknąć, jeśli użyjesz zasłon z oczkami, ponieważ zajmuje to nie więcej niż kilka minut, aby odłożyć je z powrotem na okap.

Jeśli kupisz gotowe zasłony lub tiul, możesz od razu zacząć zasłony okienne. Ale ci, którzy zdecydują się przejść przez wszystkie etapy od wyboru tkaniny do gotowego produktu, będą musieli samodzielnie wiedzieć, jak zainstalować przelotki.

Czym są oczka?

Najpierw musisz zdecydować o wyborze dekoracyjnego elementu zasłon. Przelotki są metalowe lub plastikowe. Produkty metalowe są podzielone na matowe i błyszczące i dostępne w różnych kolorach lub wykonane pod drzewem. Kształt pierścieni jest również inny - figured lub okrągły.

Dla przedszkola można wybrać zabawne koła lub delfiny, a klasyczne kształty i odcienie będą odpowiadać surowym wnętrzom. Jeśli chcesz, aby przelotki wyróżniają się w przeciwieństwie do tła zasłon, to możesz wybrać jasne pierścienie.

Możesz także wybrać średnicę przelotki - od 1 do 5 centymetrów. Aby przelotki płynnie przesuwały się wzdłuż gzymsu, ich wewnętrzna średnica musi być o jeden centymetr większa niż średnica gzymsu.

W celu zainstalowania pierścieni znajdują się różnego rodzaju urządzenia, które przypominają rodzaj prasy, ale nie ma sensu kupować go do jednorazowej produkcji zasłon.

Czy mogę zainstalować oczka bez specjalnego narzędzia?

Najłatwiejszym sposobem zainstalowania oczek na kurtynie jest zakup plastikowych pierścieni. Mają wiele zalet: nie pozostawiają rdzy na tkaninie podczas prania, są tak samo piękne jak metal, ale ich główną zaletą jest to, że zatrzaskują się na miejscu bez żadnego wysiłku, ale jeśli wybrałeś metalowe przelotki i nie wiesz jak je zainstalować narzędzie na własną rękę, wtedy nie powinieneś rozpaczać, bo nawet nieświadoma osoba może z łatwością to zrobić

  1. Najpierw należy kupić specjalną przelotkę na klejącej podstawie, lub włożyć tkaninę z samej kurtyny na wymaganą wysokość - zwykle od 5 do 12 centymetrów.
  2. Przed zainstalowaniem przelotki na kurtynie tkaniny powinny być w pełni przygotowane. Liczba pierścieni dla pięknego dopasowania powinna z pewnością być równa. Kurtyna wygląda najlepiej, gdy odległość między pierścieniami wynosi 18 cm, ale w niektórych przypadkach można ją zwiększyć lub zmniejszyć - wszystko zależy od rodzaju wybranej tkaniny. Tak więc, w przypadku organzy lekkiej i powietrznej konieczne będzie zmierzenie nie więcej niż 15 cm, w przeciwnym razie kurtyna będzie brzydko najeżona u góry.
  3. Po zaznaczeniu ostrymi nożycami, należy wyciąć otwory nieco mniejsze niż średnica przelotki. Krawędzie luźnych tkanin najlepiej obrobić overlockiem.
  4. Po przygotowaniu otworów zaczyna się najbardziej krytyczna część. Jak zainstalować oczka na tkaninie działa - jedna część przelotki z wysoką "szyjką" jest włożona w tkaninę, a po drugiej stronie pokryta jest drugą częścią.
  5. Po tym, zwykły gwoździe meblowe z szerokim kapeluszem są nakładane, nałożone na wzór pierścieni z kapeluszem w dół, a szyjka oczka jest rozszerzana kilkoma uderzeniami młotkiem na gwoździu. Zamiast gwoździa możesz wybrać coś z improwizowanego materiału odpowiedniego do kształtu.

Ostatnio w sieci dystrybucyjnej znajdują się przelotki metalowe, które zatrzaskują się, podobnie jak plastikowe, co oznacza, że ​​ich instalacja będzie całkowicie bezproblemowa.