Jednym z najważniejszych czynników prowadzących do spadku ostrość wzroku to astygmatyzm. Reprezentuje odchylenie kształtu rogówki lub soczewki (rzadko) od właściwej kuli, w wyniku czego punkt ostrości zostaje przesunięty. Chorobie tej towarzyszy często dalekowzroczność lub krótkowzroczność, dlatego wiele osób interesuje się tym, jak leczyć astygmatyzm i zapobiegać jego progresji, pogorszeniu widzenia.

Jak leczyć astygmatyzm oka bez operacji?

Niemożliwe jest całkowite pozbycie się tej patologii bez pomocy chirurgii okulistycznej. Postać rogówki nie może zostać skorygowana przez leczenie zachowawcze.

Normalizacja ostrości pomaga nosić specjalne okulary z cylindrycznymi soczewkami. U niektórych pacjentów ich zastosowaniu towarzyszy ból w głowie lub oczach, co oznacza, że ​​akcesorium zostało wybrane nieprawidłowo. Alternatywą dla szkieł jest toryczne. soczewki kontaktowe . Okresowo oba typy urządzeń będą musiały zostać zmienione, ponieważ ostrość wzroku może się zmienić.

Aby poprawić krążenie krwi w naczyniach ocznych, aby znormalizować przemianę materii w tkankach i spowolnić postęp astygmatyzmu, pomagają różne kropelki, które są wybierane i wyznaczane tylko przez okulistę.

W domu zaleca się wykonywanie specjalnej gimnastyki, która pomaga zapobiegać pogorszeniu ostrości wzroku. Ćwiczenia polegają na szybkim powtarzaniu ruchów oczami:

  • w lewo i w prawo;
  • góra i dół;
  • w kółku;
  • szerokie otwarcie;
  • po przekątnej;
  • do nosa.
jak leczyć astygmatyzm oczu

Jak leczyć astygmatyzm środki folk?

Podobnie jak w przypadku leczenia zachowawczego, niekonwencjonalne leczenie nie pomaga w normalizacji kształtu rogówki lub soczewki. Wszelkie krajowe przepisy mają na celu jedynie poprawę krążenia krwi i odżywianie naczyń krwionośnych i mięśni oka.

Najpopularniejszy oznacza:

  • wywary, kompoty, napoje owocowe, dżem z jagód;
  • napary ziół do oczu;
  • dzienne spożycie jagód goji.

Czy można leczyć astygmatyzm za pomocą lasera?

Działanie lasera jest jedynym sposobem całkowitego wyeliminowania astygmatyzmu.

czy można leczyć astygmatyzm za pomocą lasera

Procedura nazywa się LASIK, korekta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym (kroplówka) przez 10-15 minut.

Podczas operacji specjalne urządzenie wykonuje nacięcie na poziomie powierzchni rogówki, umożliwiając dostęp do jej głębszych warstw. Następnie przez 30-40 sekund za pomocą lasera nadmiar tkanki wyparowuje, a rogówka nabiera właściwego kulistego kształtu. Oddzielona klapa powraca do poprzedniej pozycji i jest unieruchomiona kolagenem, bez szwów.

To normalne, że widzisz pacjenta po 1-2 godzinach od korekty, a pełne odzyskanie wzroku pojawia się w ciągu tygodnia.