Bielizna termiczna działa na bardzo prostej zasadzie. W produkcji bielizny termicznej stosuje się specjalną tkaninę (częściej syntetyczną, o specjalnym splocie), która ma wyjątkowe właściwości (odprowadzanie wilgoci i izolację termiczną). Dlatego, gdy osoba naturalnie ogrzewa pewną warstwę powietrza pomiędzy skórą a praniem, bielizna termiczna nie pozwala, aby ciepło uciekało i trzymało ją. Z kolei pot wytwarzany przez organizm w wyniku aktywności fizycznej nie jest absorbowany przez tkankę, ale jest usuwany z powierzchni skóry i wyparowuje bez wydatku człowieka na energię i straty ciepła. W tym przypadku zwykła bielizna pochłania wilgoć, przyczyniając się do hipotermii, a bielizna termiczna odprowadza ją na zewnątrz, zachowując jednocześnie właściwości termoizolacyjne.

Zalety bielizny termicznej są niezliczone, więc nic dziwnego, że jej popularność jest tak wysoka. Szeroki wybór tego produktu można znaleźć na stronie porównania cen to_del_url, a także porównać ceny dla modelu, który lubisz.

Co musisz wiedzieć o wyborze bielizny termicznej?

Pierwszym czynnikiem decydującym o wyborze tej odzieży jest materiał. Istnieje wiele materiałów, producenci wykorzystują nowe technologie, aby zaspokoić popyt każdego kupującego. Jak wybrać bieliznę termiczną na różne okazje?

Materiał

  1. Bawełna. Naturalny materiał, który lepiej nadaje się do codziennego noszenia, spacery w mroźną pogodę, na zimowe wędkowanie, a także do spania. Materiał dobrze odprowadza wilgoć, zapewniając stabilny efekt izolacji termicznej. Ale jeśli bielizna całkowicie się zamoczy, wilgoć będzie trzymana w pobliżu ciała. Z tego powodu bawełniana bielizna termoaktywna nie nadaje się do treningu sportowego.
  2. Wełna. Drogie bielizna termiczna wykonana jest na bazie wełny merynosa, ale można spotkać inne rodzaje materiałów. Wełna nie tylko zatrzymuje ciepło, ale także zapewnia efekt ocieplenia. Wełniana bielizna termiczna odpowiednia na długie spacery, a także dla osób, których praca wiąże się z długim pobytem na świeżym powietrzu.
  3. Syntetyki. Polipropylen i poliamid to dwa najczęściej używane materiały do ​​produkcji syntetycznej bielizny termicznej. Szybko usuwaj wilgoć, nie nagromadzaj nieprzyjemnych zapachów, nie zgniataj, zachowuj kształt, odporny na zużycie. Często stosuje się specjalne impregnaty antybakteryjne. Polipropylen jest wykorzystywany do produkcji sportowej bielizny termicznej, nie można go nosić przez długi czas, jak spanie w nim, ponieważ materiał ten wysusza skórę (przylega ona ściśle do ciała i może powodować swędzenie). Ale na trening zimowej pogody to najlepsza opcja. Czasami syntetyki są "rozcieńczane" naturalną wełną w celu poprawy właściwości termoizolacyjnych.

A jednak: syntetyki czy naturalne tkaniny? Naturalna tkanina jest odpowiednia, jeśli Twoim celem jest długi spacer i długi pobyt na świeżym powietrzu w niskich temperaturach. Naturalny materiał spełni swoje główne zadanie - ocieplenie. Jeśli Twoim celem jest aktywny trening, tylko syntetyki poradzą sobie z głównym zadaniem - usuwaniem wilgoci. Podczas treningu ciało poci się, a jeśli wilgoć się utrzyma, to podczas odpoczynku organizm zacznie się przechładzać.

Prawidłowy rozmiar

W jaki sposób bielizna termiczna powinna siedzieć na ciele? Każdy, kto nie lubi ciasnych ubrań, powinien zrozumieć, że bezpłatna bielizna termiczna nie będzie miała absolutnie żadnego efektu, ponieważ warstwy powietrza pomiędzy ciałem a tkaniną, dzięki którym uzyskuje się właściwości termoizolacyjne, po prostu nie będą. Bardzo często można spotkać się z pojęciem "druga skóra", które opisuje zasadę noszenia bielizny termicznej. Lepiej kupić mniejszy rozmiar niż większy. Bielizna termiczna powinna ściśle przylegać do ciała, unikając luk między skórą a tkanką.

Ważne jest również, aby wybrać odpowiednie modele na okres zimowy i letni, które różnią się grubością tkaniny (super lekka i lekka tkanina - na lato, średnio i ciepło - na okres jesienno-zimowy).

Czyja produkcja?

Firmy, które produkują bieliznę termiczną, całkiem sporo, zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Wśród marek, które mają dobrą reputację, MJ Sport, VAUDE, Marmot, Helly Hansen, MILLET, LOWE ALPINE, Craft. To jest lista firm z Europy i USA. Jeśli chodzi o producentów krajowych, Bask i RedFox będą dobrym rozwiązaniem.

Wybór bielizny termicznej zależy od warunków użytkowania: jeśli często ćwiczysz spacery, Twój wybór to bielizna termiczna wykonana z wełny i bawełny, jeśli jesteś sportowcem, lepiej kupić syntetyczną bieliznę, być może z dodatkiem naturalnych tkanin, jeśli chcesz dostać model do codziennego noszenia - naturalny wełna, aby ci pomóc.

Prawidłowo dobrana bielizna termiczna chroni przed wilgocią, wiatrem i nie podrażnia skóry. Jedyną wadą bielizny termicznej jest brak wszechstronności, ponieważ różne rodzaje ubrań są wymagane w różnych warunkach. Ale po określeniu, w jakich warunkach zdarza się to częściej, ten minus się nie udaje.

WAŻNE! Nie zapominaj, że bielizna termiczna nie toleruje wysokich temperatur, dlatego można ją prać w temperaturze nie wyższej niż +40 stopni, a także nie prać chemicznie i nie prasować.