Kiedyś był prezentem do prezentacji szczeniąt, a teraz coraz więcej brandy jest szanowanych. Aby jednak nie zostać złapanym w pułapkę, musisz wiedzieć, jaką brandy wybrać i jak to zrobić. A jeśli napój nie jest przeznaczony do oferowania, ale do użytku domowego, należy dokonać wyboru koniaka z całą odpowiedzialnością.

Jak wybrać dobry koniak?

A propos, co włożymy w tę koncepcję? Prawdopodobnie warto mówić o jakości koniaku, którą zapewnia producent. Tak więc ten produkt po prostu nie może być tani - produkcja koniaku to skomplikowany i kosztowny biznes. Dlatego, aby wybrać brandy dobrej jakości, należy zwrócić uwagę zarówno na koszt napoju, jak i miejsce zakupu - małe niewyspecjalizowane sklepy nie będą w stanie kupić prawdziwego koniaku. Drugą kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest etykieta wskazująca producenta. Wszyscy wiedzą, że miejscem urodzenia tego napoju jest Francja, ale popularny jest też ormiański koniak. Więc jeśli producent nie pochodzi z tych miejsc, jest mało prawdopodobne, aby odpowiadał tytułowi prawdziwego koniaku. Tak, i nabywając produkty znanych producentów, możesz się trochę zabezpieczyć. Tak, i możesz sprawdzić autentyczność - znani producenci zwykle wlewają brandy do oryginalnych butelek, które są łatwe do znalezienia na półkach.

Ważnym parametrem wpływającym na jakość brandy jest jej ekstrakt. Możesz się o tym dowiedzieć czytając etykietę. Jeśli zdecydujesz się kupić francuski koniak, poszukaj na etykiecie następujących liter, które powiedzą o wieku napoju.

  • VS, de Luxe, Selection, Trois Etolies - koniaki z tą etykietą mają wyciąg co najmniej 2 lata;
  • Superior - nie mniej niż 3 lata ekspozycji;
  • Vieux, Reserve, VSOP, VO - to oznaczenie mówi o czasie otwarcia migawki wynoszącym co najmniej 4 lata;
  • Grande Reserve lub VVSOP- w butelkach z takimi literami na koniaku z etykietą przechowuje się co najmniej 5-letnią wytrzymałość;
  • XO, Napoleon, Extra, Tres Vieux, Royal, Vieille Reserve - koniaki o ekspozycji nie krótszej niż 6 lat podlegają takim oznakowaniu.

Są to najczęstsze oznaczenia, w rzeczywistości są one znacznie więcej. Nawiasem mówiąc, nie ma klasyfikacji dla koniaków starszych niż 6,5 roku, ponieważ według ekspertów niemożliwe jest kontrolowanie mieszania takich koniaków.

Jak wybrać prawdziwą brandenburską brandy?

Jeśli myślisz o tym, jak wybrać dobry ormiański koniak, to tutaj będzie ci trochę łatwiej, nie będziesz musiał zapamiętywać skomplikowanych kombinacji łacińskich liter, a różnorodność oznaczeń jest mniejsza. Na początek przejrzyjmy klasyfikację, ponieważ ormiańska brandy może być zwyczajna, vintage lub kolekcjonerska.

Zwykły

Tak więc, wybierając zwykły ormiański koniak, patrzymy na gwiazdy, ich liczba wskazuje na wiek napoju. Pięć gwiazdek oznacza, że ​​koniak jest leżakowany przez co najmniej 5 lat. Minimalny okres dojrzewania brandenburskiej brandy wynosi 3 lata, tylko alkohol brandy można spożywać z niższych starzejących się alkoholi.

Vintage

Jeśli mówimy o starych koniakach, charakteryzują je następujące oznaczenia literowe:

  • "KV (Cognac Soaked)" oznacza, że ​​wiek tego napoju nie jest krótszy niż 6 lat;
  • "KVVK (Cognac High Grade Cognac)", ekstrakt takiego napoju nie jest krótszy niż 8 lat;
  • "KS (Old Cognac)" - alkohol do sporządzania koniaku przechowywany był w beczkach przez co najmniej 10 lat;
  • Какой коньяк выбрать
  • "OS (Very Old)" - ten koniak ma czas otwarcia migawki co najmniej 20 lat.

Collectible

Kolekcjonerskie koniaki to napoje, które są dodatkowo starzone w butelkach lub beczkach przez co najmniej 3 lata.

Dodatkowo ekstrakt z koniaku, w zależności od wyboru, można sprawdzić w inny prosty sposób. Odwróć butelkę do góry nogami. Jeśli jedna ciężka kropla spadła z dna butelki, brandy się postarzała. Jeśli napój szybko spłynie po ścianach, producent najprawdopodobniej będzie przebiegły pod względem ekspozycji. Również dobry koniak powinien zachowywać się właściwie, uderzając w szklankę. Powinieneś zobaczyć odcisk palca na szkle, przez płyn, a sam cognac musi płynąć powoli wzdłuż ścian. A ten boski napój potrzebuje odpowiedniego przechowywania. Butelkę należy ustawić pionowo, aby ciecz nie stykała się z korkiem.