Te urocze i bardzo zwinne zwierzaki należą do najpopularniejszych wśród dzieci. Dzieci uwielbiają oglądać chomika biegnącego za kierownicą lub kłucia w policzek. Ale powinieneś zawsze pamiętać, że jest to żywe stworzenie i wymaga od ciebie troski i opieki. Trzeba ostrożnie dbać o chomika, ponieważ zwierzę jest bardzo małe i trochę niezręczne. Istnieje kilka rodzajów chomików, które można przechowywać w domu: syryjskie, dzungaryjskie, chomiki Campbell lub karły.

Jak dbać o chomiki domowe?

Właściwa opieka nad chomika obejmuje kilka podstawowych zasad:

  1. Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że chomiki nie mogą znieść przeciągów. Mogą nadal dostosowywać się do wahań temperatury, ale ich przeciąg jest dla nich niebezpieczny. Lepiej odłożyć komórkę od okna.
  2. Na wolności chomik gromadzi żywność na zimę. Ten instynkt pozostaje z nim i jego zawartością w domu. Dieta powinna składać się z ziaren, warzyw i owoców. Ale nie przekarmiaj błonnika zwierzęcego, może powodować biegunkę.
  3. Aby zapewnić dobrą opiekę domowym chomikom, musisz zapewnić stałą aktywność fizyczną. Wyposaż klatkę w różnego rodzaju sprzęt do ćwiczeń, koło do biegania.

Chomiki Dwarf: Opieka

Te zwierzęta są bardzo zwinne i trochę podobne do myszy. Ich wysokość nie przekracza 5 cm. Opieka nad chomikami karłowatymi różni się nieco od opieki innych krewnych. Najbardziej popularnymi wśród krasnoludów są jungaris.

Klatka dla chomika krasnoludkowego powinna być taka sama, jak każdej innej. Faktem jest, że te zwierzęta, choć mniejsze, są bardzo mobilne i wymagają dużo miejsca. Wędki muszą być bardzo mocne i częste, aby zwierzę nie mogło uciec. Minimalna wielkość klatki, w której można umieścić zwierzę, wynosi co najmniej 30 x 70. Najlepiej wyrównać klatki drobnymi trocinami. Twoja okrucha będzie stale zagłębiła się w te trociny. Aby ułatwić ten proces może być, jeśli zmieszany z trocin również trochę siana. Aby zwierzę wyczyściło wełnę, przyłóż mu małą wannę z czystym, wypalonym piaskiem. Nigdy nie kąpać chomika w wodzie.

Obowiązkowe w klatce są dom, miska do picia i karmnik. Zwierzę rzadko pije wodę, więc lepiej zaopatrzyć się w dozownik. Pamiętaj, aby oczyścić klatkę na czas z resztek jedzenia.

Możesz karmić swoje mieszanki ziaren i warzywa. W sklepie zoologicznym otrzymasz specjalny chomik krasnoludzki do dojenia. Dieta powinna być zróżnicowana: ofiaruj mu nasiona, płatki owsiane, marchew, jabłka, grzanki z białego chleba.

Opieka nad nowonarodzonymi chomikami

Jeśli zdecydujesz się hodować chomiki w domu, najpierw zapoznaj się z materiałami, jak dbać o urodzone chomiki. Jak tylko zauważysz, że kobieta zaczęła się zaokrąglać, powinna zostać przeszczepiona do oddzielnej klatki. Pamiętaj, aby umieścić na dole materiału klatki, z którego przyszła mama będzie w stanie zbudować gniazdo. Słoma jest dobra do tego celu. Jak tylko poruszysz kobietę, instynktownie stworzy ona przytulne miejsce dla siebie.

Podczas pierwszego porodu samica może wyprodukować około 6 cieląt. Co więcej, przy każdym porodzie będą stawać się coraz bardziej, ale samica wyjdzie tylko tyle, ile może nakarmić. Jeśli rano okaże się, że jest mniej dzieci, nie ma sensu ich szukać. Kobieta wyeliminowała je.

Zmieniaj słomę w klatce co najmniej raz na dwa dni. Odłóż samicę i jej młode, wymień podłogę i słomkę. odpowiednia opieka nad chomikami Dbanie o chomika noworodka jest bardzo ważne, ale nie zapominaj o matce. Pamiętaj, aby dbać o jej dietę. Oprócz zwykłego jedzenia musisz dodać specjalne witaminy. Można je kupić w sklepie zoologicznym. Dopuszczalne jest stopniowe karmienie samicy krowim mlekiem.

Z biegiem czasu młodzi zaczną wyrastać w wełnę i stopniowo wydostaną się z gniazda. Zaczną badać komórkę w poszukiwaniu pożywienia, ponieważ mleko już im nie wystarcza. W tym okresie możesz karmić dzieci liśćmi kapusty. To właśnie ten pokarm jest bardzo przydatny do wzrostu i rozwoju chomików, jest bardzo pożywny. Po miesiącu dzieci są dobrze odżywione gotowanym mięsem z kurczaka. Po półtora miesiąca możesz bezpiecznie oddzielić dzieci od swojej matki.