Francuzi lubią się bawić i relaksować. Jednak głównym świętem dla nich jest z pewnością Boże Narodzenie . Obchodzi się tam 25 grudnia. Jednak przygotowania do świętowanie świąt Bożego Narodzenia we Francji rozpoczyna się 6 grudnia, w dniu św. Mikołaja. Ulice dużych miast i małych osiedli zdobią kolorowe światła i świetliste postacie. Głównym problemem Francuzów w przedświątecznych dniach jest gromadzenie prezentów dla krewnych, przyjaciół i znajomych.

Z historii Bożego Narodzenia we Francji

Przodkowie Francuzów, Galowie, w grudniu świętowali Saturnalię - początek nowego roku. Święto to było ściśle związane z rocznym cyklem ciał niebieskich i przesileniem, które trwa 12 dni, a kończy się 24 grudnia. Następnie święta pogańskie zastąpiono świętami Bożego Narodzenia.

Świąteczne tradycje francuskie

Głównym symbolem Bożego Narodzenia we Francji jest świerk. Nawiasem mówiąc, niewiele osób wie, że tradycja dekorowania choinki zabawkami ze szkła ma francuskie korzenie. Wcześniej choinki były udekorowane jabłkami. Jednak w roku, w którym nastąpiło uszkodzenie owoców, zastąpiono je szkłem - próbowano lokalnych dmuchaczy szkła.

Wszystkie dzieci uwielbiają słodycze i inne smakołyki. Mali Francuzi otrzymują je w obfitości tylko na Boże Narodzenie. Aby nie pozostać bez prezentów, włożyli swoje buty i buty pod drzewo w Wigilię. Zgodnie z przekonaniem, tam właśnie stawia słodkie niespodzianki dobre Peer Noel, przenikając do mieszkań przez kominy.

Obowiązkowym atrybutem tego wspaniałego święta jest wizyta w świątecznym nabożeństwie - msza. W kościele dobrze ubrani Francuzi idą całymi rodzinami, a po ich zakończeniu pędem do domu na uroczysty obiad.

Świąteczny obiad

Kulinarne tradycje obchodzenia Bożego Narodzenia we Francji są bardzo różnorodne. Na przygotowanie świątecznej kolacji - Réveillon - Francuzi traktowani są poważnie. Na święta mają pieczony drób, a także sałatki, pasztety, a także ciasto lub ciasto w kształcie kłody. Jest to główny atrybut Reyvayon. Tradycja jego przygotowania pojawiła się w czasach pogańskich i wiąże się z płodnością.