hematuria, co to jest u kobiet Naruszenie, w którym występuje domieszka krwi w moczu, nazywa się krwiomoczem. W tym przypadku istnieją 2 rodzaje tego stanu. W pierwszym przypadku obecność komórek we krwi w moczu można stwierdzić dopiero po badaniu mikroskopowym, - mikrohematurii. Forma, w której występuje domieszka krwi w moczu, określona wizualnie, nazywa się krwiomoczem. Mocz w tym samym czasie dostaje czerwony odcień.

Jakie rodzaje krwiomoczu istnieją?

Powiedziawszy, że to jest krwiomocz, który obserwuje się nawet wśród kobiet, rozważymy główne typy tego zaburzenia.

Tak więc, jest zwyczajowo rozróżniać 3 rodzaje zaburzeń, które różnią się od siebie nawzajem objawami:

  • początkowe krwiomocz;
  • terminal;
  • ogółem.

Przy początkowym krwiomoczu krew w moczu pojawia się dopiero pod koniec cewki moczowej. Najczęściej tego rodzaju postać obserwuje się przy chorobie szyi pęcherza.

W końcowej postaci źródło, z którego uwalniana jest krew, znajduje się bezpośrednio w jamie pęcherza moczowego lub w samej cewce moczowej. Zazwyczaj tego rodzaju naruszenie jest typowe dla chorób, takich jak kamica, nowotwór układu moczowo-płciowego, powstawanie wrzodów.

Całkowita hematuria objawia się, gdy źródło krwawienia jest zlokalizowane bezpośrednio w jednej z nerek. W przeciwieństwie do form wymienionych powyżej, charakteryzuje się tym, że mocz w tym samym czasie uzyskuje wyraźny czerwony kolor, jak to często się mówi - "kolor dżemu wiśniowego". Ponadto zakrzepy krwi często można wykryć w częściach moczu.

Należy również zauważyć, że często ze względu na źródło pochodzenia choroba jest podzielona na konkretne i niespecyficzne formy. Tak więc pojawienie się pierwszego jest spowodowane przez wpływ na układ moczowo-płciowy infekcji narządów płciowych ( chlamydiarzeżączka, kiła). Jeśli mówimy o tym, co jest niespecyficznym krwiomoczem, to ta choroba, wywołana głównie przez wpływ na układ moczowy czynników zewnętrznych (uraz, hipotermia), a także chorobotwórczych mikroorganizmów (staphylococcus, E. coli). domieszka krwi w moczu

Jak traktowane jest zaburzenie?

Trzeba powiedzieć, że proces terapeutyczny można rozpocząć tylko wtedy, gdy przyczyna choroby została dokładnie ustalona. Leczenie krwiomoczu ma 2 główne obszary: eliminację czynnika, który spowodował naruszenie i normalizację oddawania moczu.

Jeśli krwiomocz ma zaraźliwe pochodzenie, zaleca się stosowanie antybiotyków. Jeśli pojawienie się krwi jest spowodowane obecnością kamieni, są one kruszone i usuwane z układu moczowego.