Utrata słuchu jest chorobą, której nazwa mówi sama za siebie. Charakteryzuje się zmniejszeniem słuchu i występuje we wszystkich kategoriach wiekowych. Utrata słuchu u noworodków z reguły jest konsekwencją chorób zakaźnych lub wirusowych u matki w czasie ciąży. Występują zarówno wrodzone, jak i nabyte ubytki słuchu.

Objawy utraty słuchu u dzieci

Głównym objawem ubytku słuchu u dzieci jest pogorszenie percepcji dźwięków. Być może pojawienie się szumu w uszach. U noworodków określenie tego rodzaju odchylenia jest dość proste. Przy normalnym rozwoju słuchu, już w 2-3 tygodnie dziecko drży od nagłych, głośnych hałasów. W 1-3 miesiące reaguje na głos matki lub dźwięk zabawki, odwracając głowę w kierunku dźwięku. A jeśli to wszystko się nie stanie, albo coś cię niepokoi w jego reakcji, musisz skonsultować się z lekarzem. Nie powinieneś tracić czujności ze starszym dzieckiem, ponieważ utrata słuchu może nastąpić w wyniku różnych chorób i innych przyczyn.

Przyczyny ubytku słuchu u dzieci

 • choroby matek podczas ciąży (grypa, opryszczka, toksoplazmoza, różyczka);
 • stosowanie przez matkę toksycznych leków, które miały negatywny wpływ na rozwój słuchu dziecka (streptomycyna, aspiryna, furosemid gentamycyny itp.);
 • palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu podczas ciąży może również powodować głuchotę i utratę słuchu u dziecka;
 • jeśli dziecko nie jest pełne, a jego waga jest mniejsza niż 1500 gramów;
 • ubogie dziedziczenie, z ubytkiem słuchu u rodziców może nie być przestrzegane;
 • choroby zakaźne przenoszone przez dziecko (odra, grypa).

Istnieją 3 stopnie ubytku słuchu:

 1. Pierwszy stopień jest najłatwiejszy. Szepty w odległości 1-3 metrów i mówiony język ponad 4 metry są zwykle postrzegane. Trudności pojawiają się w obecności obcego hałasu, a także, gdy mowa rozmówcy jest zniekształcona.
 2. W przypadku drugiego stopnia pacjent ma trudności z rozpoznaniem szeptu z odległości nieco ponad metra. Mówiony język jest odbierany, jeśli rozmówca jest usuwany nie więcej niż 2-4 metry. I nawet z takiej odległości wiele słów słychać niewyraźnie i wymaga powtórzenia się pojedynczych słów i całych fraz.
 3. Stopień 3 jest najtrudniejszy. W tym przypadku szept nie różni się nawet na bardzo bliskim dystansie, a mowa konwersacyjna jest rozpoznawana tylko w odległości mniejszej niż 2 metry. Nie można obejść się bez pomocy specjalnego aparatu słuchowego, który pozwoli uniknąć trudności w komunikacji.

Jak leczyć niedosłuch?

W celu leczenia ubytku słuchu należy najpierw udać się do lekarza, ponieważ tylko specjalista może ustalić prawdziwą przyczynę choroby i zalecić odpowiedni sposób leczenia. Jeżeli sekret gromadzi się w uchu wewnętrznym w procesie zapalenia, a odpowiednie leki nie pomagają go pozbyć się, wówczas korzystają z interwencji chirurgicznej w znieczuleniu ogólnym. Jeśli upośledzenie słuchu nie jest tak poważne, leczenie może być ograniczone do używania narkotyków i czyszczenia uszu siarki. Czasami stosowane w leczeniu tego stopnia ubytku słuchu, środki folk. W przypadku wrodzonej utraty słuchu lub braku perspektyw na leczenie, lekarz zalecił stosowanie aparatu słuchowego, który może być stosowany dla dziecka, które osiągnęło wiek sześciu miesięcy.

Środki ludowe do leczenia ubytku słuchu u dzieci

 1. Cebula lekarska . Aby przygotować lek, należy wziąć średniej wielkości cebulę, obrać, pokroić małą wnękę ostrym nożem i wsypać do niej szczyptę nasion kopru. Następnie upiecz cebulę w piekarniku w średniej temperaturze, aż uzyskasz złoty kolor. Zawiń żarówkę w gazę i ściśnij. Powstały środek należy wkraplać 9 kropli do bolącego ucha 3-4 razy / dobę. Przechowywać w chłodnym miejscu, ale rozgrzać przed wkropleniem, kurs leczenia wynosi 1 miesiąc.
 2. Nalewka z orzeszkami pinii . Należy wziąć 1 szklankę orzechów, zalać 1 szklanką wódki i umieścić w ciepłym miejscu, chroniącym przed światłem. Po 40 dniach odcedź napar i wypij pół łyżki każdego ranka po śniadaniu. stopień utraty słuchu
 3. Wacik z wacikiem z alkoholem. Będziesz potrzebował 30% nalewki propolisowej na alkohol i oliwę z oliwek zmieszaną w proporcji 1: 4. Wyciśnij tampon z waty, zwilż go mieszanką propolisu i oleju (wstrząśnij nim wcześniej), lekko ściśnij i włóż do bolącego ucha na 12 godzin.

Aby zapobiec ubytkowi słuchu u dziecka, należy zwracać uwagę na poziom hałasu, który go otacza, i pozbyć się nawyku włączania sprzętu muzycznego i telewizora przy pełnej głośności. Warto o tym pomyśleć, nawet jeśli dziecko wciąż jest w macicy, ponieważ w tym okresie jego narządy słuchu są już bardzo podatne.