Wizja jest jednym z pięciu zmysłów, dzięki którym człowiek postrzega, postrzega i odkrywa otaczający go świat. Po raz pierwszy noworodek obserwuje tylko mieszankę cieni i światła. Upośledzenie wzroku jest wynikiem nierozwiniętej siatkówki. Każdego dnia dziecko otrzymuje coraz więcej informacji poprzez wizję.

Przyczyny niewyraźnego widzenia

Współczesne warunki, w których dorastają dzieci, nie pozwalają na ochronę przed szkodliwymi wpływami. Jest to przydatne przy opracowywaniu kreskówek dla dzieci, rozwijaniu gier komputerowych, telewizji - wszystko to stanowi integralną część życia przedszkolaka. Nie będziemy rozmawiać o zagrożeniach związanych z telewizorem i komputerem, ale spróbujemy dostosować się do okoliczności. Jest w takich warunkach i konieczne jest nauczenie się ochrony wzroku.

Paradoks polega na tym, że oczy są codziennie szkolone, a następnie, pomimo obciążenia, wzrok może ulec pogorszeniu. Lekarze od dawna trąbili, że tak zwana epidemia chorób narządów wzroku rozwija się w katastrofalnym tempie.

Korzystanie z gimnastyki dla oczu

Gimnastyka wizualna jest doskonałym pomocnikiem w walce o dobre widzenie. Głównym zadaniem gimnastyki dla oczu dla przedszkolaków jest ukształtowanie u dzieci właściwej idei, że muszą dbać o swoją wizję. Regularne ćwiczenia dla oczu, tak zwana sprawność fizyczna, zwiększają efektywność widzenia, poprawiają krążenie krwi, zapobiegają rozwojowi niektórych chorób oczu. Ponadto każdy materiał dydaktyczny jest efektywniej absorbowany.

Gimnastyka dla oczu (podstawowe ćwiczenia) powinna rozpocząć się w młodym wieku. Pięciominutowa lekcja, którą jedno-letnie dziecko postrzega jako grę, powinna być przeprowadzana dwa lub trzy razy dziennie. Najprostsze jest zamykanie powiek (ciemne światło), kolisty obrót źrenicy (dziecko patrzy, jak samolot krąży przed nim w dłoni matki). Kiedy dziecko uczy się tych ćwiczeń, możesz wprowadzić bardziej złożone. W wieku trzech lat dziecko jest gotowe powtórzyć wszystko, o co poprosisz. On z przyjemnością grymasy, artykułuje.

Trenujemy z mamą

Każda matka jest w stanie wyszkolić wzrok dziecka w domu. Na przykład baw się z dzieckiem w liczeniu. Zbliżamy się do okna i rozważamy wszystko i wszystkich: samochody, ludzi, dzieci, koty i psy. Oczy śledzą, jak się poruszają. Możesz obserwować, co dzieje się z jednym okiem, i zamknąć drugie rozdanie. Inna opcja: spójrz przez okno na arkusz papieru z niewielką dziurką.

Podczas spaceru warto bawić się światłem i ciemnością. Niech dzieciak pamięta wszystko, co go otacza. Następnie zamknij oczy na chwilę dłonią. Kiedy je otworzy, niech ci powie, że w tym czasie się zmieniło. Pokaż dziecku, jak motyl macha skrzydłami, a następnie pozwól mu powtarzać te ruchy za pomocą pociągnięć rzęsek, zamykając i otwierając oczy.

Obserwowanie poruszającego się obiektu jest użyteczne. Jeśli w środku pokoju umieścisz kosz i wrzucisz do niego piłkę z odległości jednego metra, trening dla oczu będzie zabawą dla wszystkich członków rodziny. W słoneczną pogodę najlepszym symulatorem będzie regularne lustro, za pomocą którego w pokoju pojawi się promień słońca. Dziecko z przyjemnością go obejrzy. Nie zapomnij - ćwiczenia powinny być interesujące dla dziecka!

gimnastyka oka dla dzieci

Gimnastyka wizualna w przedszkolu

Gimnastyka wizualna dla oczu w przedszkolu (placówka edukacyjna dla dzieci) może być realizowana w różnych formach:

  • pięciominutowa gra z różnymi przedmiotami;
  • korzystanie z symulatorów wizualnych (indywidualny, sufitowy, ścienny);
  • gimnastyka słowami, z wierszami;
  • poleganie na schemacie i etykietach wizualnych;
  • gimnastyka elektroniczna.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, dziecko w wieku przedszkolnym będzie traktowane indywidualnie.