Pęczek winogron z koralików może z łatwością stać się dekoracyjną dekoracją wnętrza, świątecznego stołu czy nawet eleganckiej sukienki. Proponowana klasa mistrzowska "Winogrona z koralików" pomoże w szczegółowym zrozumieniu sposobu wykonania tej interesującej pracy nawet dla początkującej pielęgniarki.

Do pracy będziesz potrzebował:

 • niebieskie koraliki na jagody (fioletowe, bordowe);
 • zielone kulki z liści;
 • drut 0,2 mm.
 1. Zaczynamy tworzyć winogrona z koralików z pęczkami. Używamy techniki tkania krzyża. W środku drutu o długości 30-35 cm naciągamy cztery paciorki w kolorze niebieskim i przez jedną skrajną kulkę narysujemy przeciwległy koniec drutu. Po dokręceniu okazuje się pierwszy element poprzeczny.
 2. winogrona z koralików1winogrona z koralików2winogrona z koralików3
 3. W kolejnym kroku kładziemy jedną kulkę na jednym z końców drutu, dwa na drugim. Przez skrajność tych, gdzie są dwa, narysujemy przeciwległy koniec drutu, dokręć go.
 4. winogrona z koralików4winogrona z koralików5
 5. Kontynuujemy tkanie korali winogronowych, tworząc krzyże. Kiedy osiągną pięć, przekształcamy łańcuch w jagodę - jeden koniec drutu jest przeciągany przez pierwszy koralik u podstawy. Dokręcanie elementu tak, aby zwijało się na pół i stało się okrągłe. Drut skręcony.
 6. winogrona z koralików6winogrona z koralików7winogrona z koralików8
 7. Obracamy w sumie 15 jagód. Skręcać się nawzajem, tworzyć wiązkę. Bierzemy jeden grono u podstawy, przymocowujemy drugi rząd czterech jagód, następny rząd sześciu i kończymy pęczek czterema kolejnymi jagodami.
 8. winogrona z koralików9winogrona z koralików10winogrona z koralików11
 9. Kiedy grupa jest już gotowa, zaczynamy tkać liście. Liść winogronowy z koralików składa się z pięciu części - środkowej i czterech dodatkowych elementów. Wykonujemy środek w technice tkania równoległego, dodając jeden koralik w każdym kolejnym rzędzie i zmniejszając go od środka. Okazuje się następujący schemat 1-2-3-4-5-6-6-5-4-3-2-1.
 10. winogrona z koralików12
 11. Półfabrykat dla drugiego elementu wykonujemy również przez równoległe tkanie według schematu 1-2-3-4-5-6.
 12. winogrona z koralików13
 13. Teraz bierzemy podstawę arkusza i przechodzimy jednym z końców drutu pomiędzy jego 7 a 8 obok siebie, gdzie perełki zanikają (między 6 a 5 koralików). W nowej części robimy następny rząd pięciu koralików, dokręcamy.
 14. winogrona z koralików14winogrona z koralików15
 15. Ponownie podłącz nową część arkusza do głównej - tym razem od 8 do 9 wierszy. Załóż 4 kulki i zaciśnij.
 16. winogrona z koralików16
 17. Przeciągamy następujące wiersze, dołączając fragment i zmniejszając liczbę perełek. Wszystkie te same kroki są wykonywane z drugiej strony, aby utworzyć pojedynczy element składający się z trzech części, końce są skręcone razem.
 18. winogrona z koralików17winogrona z koralików18
 19. Pozostaje do końca liści winogron z koralików, dodając małe dodatki wzdłuż krawędzi. Analogicznie do poprzednich kroków, splatamy początek schematu 1-2-3-4, a następnie przymocowujemy między 3 a 4 w pobliżu końca i lecimy do końca.
 20. winogrona z koralików19winogrona z koralików20winogrona z koralików21
 21. Tkamy tyle liści i klastrów, ile potrzebujemy, aby zrealizować ideę konkretnej kompozycji, skręcimy je między sobą, tworząc winorośl z koralików.
 22. winogrona z koralików22winogrona z koralików23

Teraz wiesz, jak zrobić winogrona z koralików i móc ozdobić swój dom w oryginalny sposób lub zaskoczyć niezwykłymi prezentami od znajomych. Możesz również splatać inne jagody i owoce z koralików, na przykład truskawki .