Co oznacza "węzeł gordyjski"? To stwierdzenie jest znane wielu z szkolnego programu nauczania, kiedy lekcje zostały wykorzystane do studiowania idiomów i frazesów starożytnej Grecji, ale niewiele osób pamięta, co spowodowało, że węzeł nazywa się "gordyjski" i dlaczego nikt nie mógł go rozwiązać? Determinacja wielkiego dowódcy Aleksandra Wielkiego stworzyła nie tylko legendę, ale także wyraz obowiązujący w XXI wieku.

Co to jest węzeł gordyjski w starożytnej Grecji?

"Węzeł gordyjski" - znaczenie tego wyrażenia określa się jako węzeł stworzony przez Króla Gordii. Według legend starożytnej Grecji, obszar, w którym to się stało, nazwano Phrygią, obecną częścią Turcji. W IV wieku pne. e. królestwo zostało pozbawione króla, a lud udał się do wyroczni. Przepowiedział, że kierowca, którego mieszkańcy zobaczą, udający się do świątyni Zeusa, zostanie królem. Tą odmową był Plowman Gordius, który później został mądrym władcą. Na pamiątkę tego wydarzenia król postawił wózek na środku świątyni, zabezpieczając jarzmo złożonym węzłem.

Czym jest "węzeł gordyjski"?

Lord Gordius był przekonany, że królestwo zostało mu nadane przez wagon, którym pojechał do Phrygii. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia postanowił założyć centrum stolicy, które nazwał Gordeon. Aby uniknąć pokusy przyszłych władców, aby rozwiązać wóz, zabezpieczył jarzmo bardzo trudnym węzłem, co stworzyło pojęcie "węzła gordyjskiego". Dla splotu król użył liny z derenia, której nie można było rozerwać. Są 2 wersje, które połączyła:

 1. Karetka i centralne filary świątyni Zeusa.
 2. Dyshlo i wózki z jarzmem.

Jak zawiązać "węzeł gordyjski"?

Przez wiele stuleci uważano, że "węzeł gordyjski" był mitem, ale później naukowcy zasugerowali, jaki może być splątany wzór. Biorąc pod uwagę, że Phrygia była kiedyś częścią Turcji, ten węzeł może być bieżącym węzłem tureckim. Zewnętrznie przypomina piłkę z końcami, sprytnie ukrytą w środku, tak że nie da się jej rozwikłać. Jeśli istnieje "węzeł gordyjski" - jak robić na drutach? Ci, którzy chcą, mogą powtórzyć czyn Gordii zgodnie z instrukcjami:

 1. Weź metr liny, pociągnij prawy koniec dłużej niż lewy.
 2. Przetocz pierwszy koniec w pętlę i umieść go na drugiej.
 3. Opuść lewy koniec w prawą pętlę, nawlecz ją i umieść na tej samej pętli, tworząc lewą.
 4. Wyrównaj trzy pętle i wykonaj czwartą pętlę z drugiego końca. Powtarzają splot.
 5. Okazuje się, że splot, który jest naprawdę uformowany w kulkę, jeśli wkładasz ołówki na środek i ściskasz dłońmi. Wyciągnij pręty i pociągnij za końce liny.
Gordian knot jak robić na drutach

Co to znaczy przeciąć "węzeł gordyjski"?

"Jeśli nie można tego rozwiązać, możliwe jest przecięcie węzła gordyjskiego", doszedł do tego wielki dowódca Aleksander Wielki. Frygowie opowiedzieli mu legendę, że ten, kto rozwikła węzeł, stanie się władcą całej Azji, a bohater zdecydował się osiągnąć to, czego chciał, przecinając linę. Z tego powodu historia otrzymała 2 jednostki frazeologiczne:

 1. "Węzeł gordyjski".
 2. "Wytnij węzeł gordyjski."

Jeśli pierwszy idiom symbolizuje wyjątkowo zagmatwaną sytuację lub trudny problem, to co to znaczy "przeciąć węzeł gordyjski"? 2 podobne wyjaśnienia są również oferowane tutaj:

 • rozwiązać problem jedną wolicjonalną decyzją, według własnego uznania.
 • podjąć decyzję bez większego zastanowienia, z możliwym naruszeniem warunków.
przeciąć węzeł gordyjski

Król, który zhakował włamanie

Mit "węzła gordyjskiego" mówi, że w 334 pne Frygię schwytał wielki wojownik Aleksander Wielki. Gdy dowiedział się o legendzie, prawdopodobnie ten, kto może uwolnić węzeł Króla Gordiusa, jest godzien być władcą Azji, postanowił udowodnić swoje prawo. Kiedy młody dowódca zdał sobie sprawę, że nie można rozwikłać splotu sznurów i nie można było wycofać się z tego, co zostało powiedziane, nie wahał się użyć swojej broni. Chociaż wojownik złamał warunki, wyrocznie uznało jego prawo, tłumacząc sytuację, że podbicie świata jest bardziej realne za pomocą miecza, bez uciekania się do dyplomacji.

Co więcej, odkrywając starożytne teksty, naukowcy odkryli dwie wersje legendarnej decyzji Macedończyka:

 1. Wojownik przeciął węzeł za pomocą jednego ciosu mieczem.
 2. Pozbyłem się węzła, uwalniając jarzmo, na którym lina była zraniona.