Odwieczny krzew agrestowy należy do rodziny roślin z pięcioma kamieniami. Często rośnie do dwóch metrów wysokości i owocuje bardzo dobrze przez siedem do ośmiu lat. Ze względu na wysoką zawartość witamin w owocach krzew ten rośnie w wielu krajach. Aby roślina uzyskała maksymalną wydajność, opowiemy o cechach sadzenia i pielęgnacji agrestu.

Prawidłowe sadzenie agrestu

Kultywacja krzewów jest niezwykle ważna, aby natychmiast określić jej lokalizację. Optymalne miejsce do sadzenia agrestu to dobrze oświetlona, ​​słoneczna strona. Można go wylądować wzdłuż ogrodzenia lub ogrodzenia w odległości 1,5 m lub między młodymi drzewami. Roślina preferuje lekkie gliniaste gleby, ważne jest, aby woda gruntowa przechodziła na głębokości co najmniej 1, 5 m.

Pod podestem musisz wykopać dziurę wielkości wiadra, która następnie powinna być wypełniona humusem lub kompost szklankę popiołu (jeśli jest). Kompleksowe lub nawozy azotowe można zastosować do sadzenia podczas sadzenia wiosennego. Jeśli sadzisz agrest jesienią, dodatkowe karmienie nie jest potrzebne. Sadzonki podczas sadzenia powinny być pochowane w otworze 6-7 cm poniżej nasady szyi - przyczyni się to do szybkiego wzrostu pędów. Ziemia wokół buszu musi być podeptana, podlana i narzekać .

Pielęgnacja agrestu

Jeśli mówimy o cechach pielęgnacji krzewów, możemy powiedzieć, że technologia uprawy agrestu obejmuje trzy główne działania - poluzowanie gleby, żywienie i formowanie krzewu.

Dla dobrego owocowania agrest wymaga częstego odchwaszczania i poluzowywania gleby po każdym podlewaniu. Należy to zrobić bardzo ostrożnie, ponieważ korzenie krzewu znajdują się blisko ziemi. Lepiej nie zakopywać narzędzia na więcej niż 7 cm, a ponadto usunąć wszystkie chwasty.

Do uprawy agrestu ważne jest systematyczne nawożenie. Wystarczająco trzy karmienia w okresie aktywnego wzrostu i owocowania:

  1. Pierwszy górny opatrunek przeprowadza się na wiosnę podczas pierwszego poluzowania gleby. Pod krzewami zaleca się stosowanie nawozów azotowych
  2. Drugie karmienie odbywa się w okresie kwitnienia agrestu. W tym czasie krzew wymaga przynęty z fosforanem potasu.
  3. Trzeci opatrunek stosuje się jesienią, powinny to być złożone nawozy, które pomogą roślinie przetrwać zimę.

Tworzenie krzaka agrestu jest niezbędne do zaprojektowania jego podstawy i zwiększenia plonów. W ciągu pierwszych 3-4 lat przycinanie, przeprowadzane na wiosnę, konieczne jest do skrócenia długości gałęzi, pozbycia się uszkodzonych pędów, a także nadania buszowi regularnego kształtu. W przyszłości powinieneś usunąć przestarzałe gałęzie, które nie dają plonów, zastępując je młodymi pędami.

Sposoby rozmnażania agrestu

Krzew wieloletni rozmnaża się przez sadzonki, dzieląc krzew, nawarstwiając się i nasienia. Jednocześnie pierwsze trzy metody są uważane za najskuteczniejsze na działce ogrodowej. Ta ostatnia - reprodukcja nasion agrestu - jest prowadzona przez hodowców dla nowych odmian.

Sadzonki agrestu rozmnaża się przez sadzonki wczesną wiosną przed rozpoczęciem aktywnego sezonu wegetacyjnego. W pędach półlistnych wycinane są sadzonki o długości 15-20 cm z 4-5 pąkami. Umieszczono je w pojemniku z mieszaniną torfu i piasku pod kątem, pozostawiając dwa pąki nad ziemią. Aby stale utrzymywać glebę na mokro, należy ją zakryć. Gdy sadzonki zakorzenią się i mają kilka liści, mogą zostać przeszczepione do ogrodu.

rośnie agrest

Ale metoda rozmnażania warstw agrestu jest najłatwiejsza. Wczesną wiosną, przed przerwą pąków, wybiera się kilka podstawowych oddziałów jednorocznych. Po uformowaniu kilku bruzd o głębokości 15 cm w ziemi, gałęzie te są układane w bruzdach, przypięte u nasady buszu i na końcu pędu. Spud uprawiane otvodki możliwe, gdy osiągną wysokość 10 cm.

Podział buszu najlepiej jest stosować podczas przesadzania całej plantacji agrestu w inne miejsce. Po wykopaniu rośliny jest starannie podzielona nożycami na kilka części, z których każda składa się z gałęzi i korzeni. Aby uzyskać podział krzewu należy jesienią po opadnięciu liści lub wczesną wiosną.