Złota Rybka trzymane w akwarium w dobrych warunkach są gotowe do hodowli w wieku około jednego roku. W tym czasie męska rybka nabywa małe przyrosty, które pojawiają się na przednich płetwach piersiowych, a samica ma bardziej wypukły brzuch.

Prowadzenie i hodowla złota rybka

Do hodowli złotych rybek w akwarium powinna należeć jedna samica i dwa lub trzy samce. Optymalna objętość akwarium wynosi 2-3 wiadra, a temperatura wody w nim wynosi 22-24 ° C. Piasek na dnie akwarium jest niepożądany, ponieważ bez niego jaja będą lepiej zachowane. Ale rośliny drobnolistne muszą być obecne: ellodey, peristristis, fontinaris lub inne. Akwarium, w którym pojawią się złote rybki powinno być oświetlone przez 24 godziny przez słońce i lampę elektryczną.

Wiosną młode samce zaczynają tropić samice. Optymalny okres tarła dla złotych rybek to maj-czerwiec. Dlatego, jeśli zauważysz, że ryby są gotowe do odrodzenia się przed początkiem kwietnia, powinny one być umieszczone w różnych pojemnikach. Aby opóźnić tarło, można obniżyć temperaturę wody w akwarium. Przed rozpoczęciem tarła złote rybki powinny być karmione przez bloodwormy, dafnie i dżdżownice.

W przeddzień tarła samce zaczynają aktywnie ścigać samicę. Ta aktywność wzrasta i przechodzi w brutalną pogoń w dniu tarła. Tarła złota rybka trwa około 5-6 godzin. Samica, pływająca między roślinami, spawnuje się, a samce ją nawozić. Lepkie jaja przyklejają się do powierzchni podwodnych roślin. Początkowo bardzo małe, ich średnica wynosi tylko 1,5 mm. Kolor jaja jest początkowo bursztynowy, ale potem stają się bledsze, a patrzenie na nie staje się dość trudne.

Po tarle ryby powinny zostać przeszczepione do innego pojemnika, ponieważ mogą jeść jaja. Od 4 do 5 dni narybek zacznie się wykluwać. Dla ich lepszego rozwoju można obniżyć poziom wody w akwarium. Aby zniszczyć niezapłodnione jaja, należy wpaść do akwarium ślimaki .