Złoty karp został wyhodowany w Chinach półtora tysiąca lat temu, by wyhodować najwybitniejszych i najbogatszych ludzi w zbiornikach. Dla nas złota rybka trafiła w połowie XVIII wieku. Istnieje ogromna liczba odmian złotych ryb akwariowych. W naszym artykule podajemy najpopularniejsze i najpiękniejsze z nich.

Rodzaje złotych ryb akwariowych

Dziś sklepy to małe i duże złote ryby akwariowe, krótkie i długie. Z tej rodziny są też bardzo niezwykłe ryby. Oto niektórzy przedstawiciele najczęściej spotykani w akwariach:

 1. Kometa . Ma wydłużone ciało ze wstążką rozwidlonego ogona. Im dłuższy ogon, tym wyższa ocena ryby, tym bardziej jest ona rodowita. Ogólnie długość ogona powinna przekraczać długość ciała. Komety o różnych kolorach ciała i płetwach są jeszcze bardziej cenione. Zewnętrznie taka złota rybka przypomina woalhosta. W treści jest bezpretensjonalny, dość aktywny, ale niezbyt płodny.
 2. Złote ryby akwariowe - gatunek1
 3. Vualekhvost ( riukin ). Jego ciało jest krótkie i ma kształt jajka. Głowa i oczy są duże. Kolor może być inny - od złotego do jaskrawoczerwonego lub czarnego. Nazwa otrzymała długi ogon i płetwy odbytowe, cienkie i prawie przezroczyste. W rzeczywistości to ogon jest główną ozdobą tej ryby.
 4. Ryby akwariowe złote - species2
 5. Stargazer (oko niebieskie). Ma okrągłe jajowate ciało. Jego główną cechą są teleskopowe oczy skierowane do góry i do przodu. Kolor może się różnić w odcieniach pomarańczowo-złotych. Ryba osiąga 15 cm długości, nie ma płetwy grzbietowej, a pozostałe płetwy są krótkie, ogon jest rozwidlony.
 6. Ryby akwariowe złote - species3
 7. Oczy wodne . Te niezwykle niezwykłe ryby są wynikiem nieuchronnie chińskiej selekcji. Mają oczy, bańki wiszące po obu stronach głowy. Wydają się być wypełnione wodą. Usuń je z akwarium powinny być bardzo ostrożne ze względu na wrażliwość oczu. W trzecim miesiącu życia zaczynają rosnąć worki na oczy. W najcenniejszych okazach osiągają jedną czwartą ciała.
 8. Ryby akwariowe złote - species4
 9. Teleskop . Ryba o jajowatym ciele i rozwidlonym ogonie. Główną różnicą są duże i wybałuszone oczy, które powinny idealnie być symetryczne i równe pod względem wielkości. Istnieje kilka rodzajów teleskopów, w zależności od wielkości, kształtu i kierunku osi oczu.
 10. Ryby akwariowe złote - species5
 11. Oranda Bardzo piękne i niezwykłe ryby zawarte w rodzinie złotych rybek. Różni się on od wzrostu kapelusza tłuszczowego na głowie. Jej ciało jest spuchnięte i jajowate. Może mieć kolor czerwony, biały, czarny i pstrokaty. Bardziej niż inni docenią orandę z czerwoną czapką z białym ciałem i jaskrawoczerwoną czapką.
 12. Ryby akwariowe złote - species6
 13. Pearl Bardzo piękna złota ryba z kulistym ciałem o średnicy 8 cm, ma krótkie płetwy, a kolor ciała jest złoty, pomarańczowo-czerwony, czasami pstrokaty. Każda skala na ciele jest okrągła, wypukła, z ciemną obwódką, przypominającą małe perły, dla których ryba ma swoją nazwę.
 14. Złote ryby akwariowe - gatunek7
 15. Rancha (lionhead). Ma krótki korpus z półkolistym tyłem, krótkie płetwy. Na głowie ma bujny wzrost przypominający malinową jagodę. Szczyt piękna rancza sięga 4 lat.
 16. Ryby akwariowe złote - species8
 17. Shubunkin . Ryba z przezroczystą łuską i lekko wydłużonymi płetwami. Kolorystyka perkalu, szczególnie ceniona ryba z przewagą odcieni niebiesko-fioletowych. Ostateczny kolor powstaje w ciągu roku, a odcienie niebieskiego pojawiają się dopiero w trzecim roku życia. Shubunkin jest skromny w pielęgnacji, ma spokojny temperament.
 18. Ryby akwariowe złote - species9
 19. Aksamitna kula . Ma wzrosty w postaci puszystych grudek po obu stronach jamy ustnej. Drugie imię ryby - pompon. Mogą być niebieskie, czerwone, białe. Rozmiar ciała - 10 cm.
 20. Ryby akwariowe złote - species10

Opieka Goldfish

Złote ryby akwariowe wszystkich rodzajów mają w przybliżeniu takie same wymagania dotyczące pielęgnacji i konserwacji. To jest:

 • wystarczająco dużo miejsca na swobodne pływanie;
 • dobre filtrowanie i napowietrzanie wody ;
 • temperatura wody na poziomie + 20 ° С;
 • gleba w postaci dużego piasku rzecznego;
 • odpowiednie i prawidłowe żywienie.

W każdych warunkach możesz cieszyć się otoczeniem złotych rybek przez 10-15 lat.