Niestety, bardzo często takie radosne wydarzenie jak poród często towarzyszą komplikacje dla matki karmiącej. Czasami ich metabolizm jest zaburzony, a poziom wapnia spada, co jest poważnym zaburzeniem, które może prowadzić do poważnych i nieprzyjemnych konsekwencji. Zjawisko to zwane jest okresem rzucania światła u kotów. Jeśli chcesz, aby twój zwierzak znosił ten trudny okres w swoim życiu normalnie i bez komplikacji, musisz znać objawy tej choroby i jak jej zapobiegać.

Objawy rzucawki u kotów

Staraj się bardzo uważnie obserwować zachowanie puszystej matki w okresie poporodowym. Każdy niepokój, nadmierna nerwowość, zadyszka lub zmiana zachowania powinny wywoływać obawy. Czasem kot może dziwnie się zginać, przyjmować nienaturalne pozy, ukrywać się w odosobnionych miejscach i wciągać tam swoje dzieci. W najcięższych przypadkach zaczynają się drgawki, które mogą prowadzić do wzrostu temperatury , gorączka, utrata przytomności i drgawki. Zdarza się, że w tym stanie kot może jeść swoje potomstwo. Drgawki mogą się różnić w czasie trwania. U niektórych zwierząt trwają one kilka godzin, a w innych zwierzętach - około jednego dnia. Bez pomocy weterynaryjnej zwierzę może umrzeć, więc jeśli zauważysz oznaki rzucawki u kota, podejmij natychmiastowe działania.

Leczenie rzucawki u kotów

Przyczyną tego stanu jest wymywanie wapnia z organizmu. Aby zbudować płód i laktację, ten ważny element jest potrzebny, a jeśli go brakuje, to pozostawia kości matki. Suplementy witaminowe i mineralne mogą pomóc, racjonalne żywienie, aw ciężkich przypadkach wstrzyknięcia. Ale powinieneś także wiedzieć, że nadmiar wapnia jest również szkodliwy. Konieczne jest tutaj bardzo ostrożne podejście. W celach profilaktycznych wstrzyknięcie domięśniowe 1,5 ml glukonianu wapnia jest przepisywane na kilka dni przed porodem, a następnie zgodnie z konkretnym schematem. Ale podczas leczenia konieczne jest zwiększenie dawki do 2,5 ml tego leku, który jest wstrzykiwany do uda. Dzienna dawka całkowita, składająca się z kilku wstrzyknięć wykonanych w ciągu 3-4 godzin, nie powinna przekraczać 10 ml. Jedynie punktualna, profesjonalna pomoc przy rzucaniu czarownic w koty może uratować życie Twojego zwierzęcia.