Płynna gliceryna przynosi ludzkości wiele korzyści: pomaga ludziom z różnymi chorobami, jest z powodzeniem stosowana w kosmetologii i przemyśle chemicznym, a także służy jako ważny składnik do produkcji niektórych produktów spożywczych.

Pomimo tak różnorodnego zastosowania gliceryny, jest ona jednak znana większości ludzi jako lek medyczny. Dowiedzmy się, jak to może być przydatne do użytku wewnętrznego.

Właściwości glicerolu

Roztwór gliceryny ma kilka przydatnych właściwości:

 1. Higroskopijność. Ta substancja jest w stanie wchłonąć wodę w dużych ilościach - do 40% jej wagi; Oznacza to, że produkty oparte na glicerynie pochłaniają wilgoć, a po podaniu doustnym pomagają pozbyć się nadmiaru płynu; z tego samego powodu należy go zachować ostrożnie - bezbarwny płyn jest nieszkodliwy tylko na pierwszy rzut oka, a jego nadmierna ilość prowadzi do poważnych konsekwencji.
 2. Bakteriobójcze. Gliceryna jest również znana jako środek antyseptyczny, ponieważ jest przedstawicielem trójatomowych alkoholi i dlatego może zabić niektóre bakterie.

Zastosowanie gliceryny w medycynie

Stosowanie glicerolu u niektórych osób wydaje się dziwną procedurą, ponieważ jest zwykle używane zewnętrznie lub doodbytniczo. Jednak tę bezbarwną i słodką ciecz można stosować do użytku wewnętrznego - gliceryna jest wchłaniana w ścianki żołądka, ale nie jest wchłaniana do krwi.

Gliceryna z kaszlu

Niektórzy lekarze, którzy dopuszczają leczenie środkami ludowymi, pozytywnie reagują na glicerynę jako środek tłumiący kaszel tylko wtedy, gdy jest połączony w jeden przepis z cytryną i miodem.

Przepis na glicerynę z miodem cytrynowym i kaszel:

 1. Weź cytrynę i gotuj przez 10 minut.
 2. Odcedź wodę z cytryny i ochłodź owoce, a następnie pokrój ją na pół i wyciśnij zawartość cytryny - miąższ i sok do szklanki.
 3. Następnie dodaj 2 łyżki. glicerol.
 4. Następnie napełnij szklankę miodem po brzegi.
 5. Wymieszaj składniki.
 6. Pozwól agentowi napełniać się przez 24 godziny w chłodnym miejscu, po czym będzie gotowy.

Weź to lekarstwo powinno być 1 łyżka. 7-8 razy dziennie.

Gliceryna do obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego

Gliceryna jest również stosowana, gdy jaskra i po operacjach okulistycznych w celu zmniejszenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pomaga zmniejszyć rozmiar ciała szklistego, a biorąc pod uwagę, że zakres jego skutków ubocznych jest minimalny, przy jednoczesnym poszanowaniu dawkowania, jest to niewątpliwa przewaga nad innymi środkami podobnego działania.

Gliceryna w udarze

Kolejny pozytywny wpływ gliceryny odnotowali neuropatolodzy. Twierdzą, że gliceryna pomaga złagodzić obrzęk mózgu, a zatem objawy udaru są złagodzone. Jednak w ekstremalnych przypadkach gliceryna może być stosowana do tych celów, ponieważ w przypadku obrzęku mózgu istnieją skuteczniejsze leki, które są bardziej odpowiednie w sytuacjach nagłych niż gliceryna.

Dawkowanie medycznej gliceryny do użytku wewnętrznego

Płynną glicerynę do użytku wewnętrznego rozcieńcza się wodą w równych proporcjach.

Ilość podawanego leku jest obliczana w zależności od wagi: w przypadku 1 kg w pierwszej dawce 3 ml roztworu, a w kolejnych dawkach dawka ta ulega dwukrotnemu zmniejszeniu.

gliceryna spożywcza

W przypadku przedawkowania i długotrwałego stosowania występuje odwodnienie.

Przeciwwskazania do gliceryny:

 • cukrzyca ;
 • choroba wątroby;
 • zaburzona czynność nerek.
Interesujące fakty o glicerynie
 1. Gliceryna spożywcza na opakowaniu różnych produktów widoczna pod oznaczeniem E422.
 2. Gliceryna służy do produkcji likierów.
 3. Jeśli wilgotność powietrza jest mniejsza niż 65%, gliceryna "czerpie" wilgoć ze skóry.