Płodowe jajo jest jednym z pierwszych i najpewniejszych śladów normalnej ciąży macicy. Aby zobaczyć zaokrągloną formację na USG może być już dwa tygodnie po opóźnieniu w menstruacji. Jednocześnie sposób, w jaki wygląda zapłodnione jajeczko, określa nie tylko czas trwania ciąży, ale także jej przebieg, a także obecność możliwych patologii. Normą jest zaokrąglony regularny kształt, a wszelkie odkształcenia są okazją do dodatkowego badania i stałej obserwacji.

Struktura komórki jajowej

W pierwszym etapie ciąży jajo płodowe jest grupą komórek, które nadal dzielą się w drodze do macicy. Jajko pokrywa górna warstwa - kosmówka, która dostarcza tlen i składniki odżywcze.

W ostatnim etapie ciąży jajo płodowe zajmuje już całą jamę macicy i składa się z płodu, płynu owodniowego i błon płodu, łożyska. Waga komórki jajowej, gdy już dojrzały owoc wynosi średnio 5 kg.

Nawożenie i rozwój komórki jajowej

Po zapłodnieniu jajo zaczyna swoją drogę do macicy. W procesie ruchu następuje proces podziału, a do czasu, gdy komórka jajowa znajduje się w macicy, jest już 32 komórek, ruch trwa od 7 do 10 dni.

Gdy jajko osiągnie swój cel, przyłączenie jajka do ściany w macicy - nidacja. Podczas ruchu jaja przez jajowody na płodowym jajku powstaje górna warstwa, która wydziela enzymy niszczące błonę śluzową macicy. Ta sama komórka jajowa pokryta jest kosmkami, za pomocą których na pierwszym etapie ciąży odbywa się wzajemne powiązanie z macicą. Następnie kosmki pozostają tylko w miejscu przywiązania.

Warto zauważyć, że dwa jaja płodu wykryte za pomocą ultradźwięków wskazują na ciążę mnogą. 2 lub więcej jaj płodowych w macicy określa się jako niezależne zaokrąglone formacje, które można odróżnić już od 5-6 tygodni.

Problemy rozwoju komórki jajowej

Na etapie nidation istnieje wiele niuansów. Na przykład, skuteczne przyłączenie komórki jajowej zależy od szybkości jej przemieszczania się przez jajowody. Jeśli jajko porusza się zbyt szybko, błony komórki jajowej nie mają czasu na pełne uformowanie się. Oznacza to, że jajo nie może być przymocowane do ściany macicy, co zwykle kończy się poronieniem.

Możliwa jest także niska przyczepność komórki jajowej. Taka funkcja nie może stanowić zagrożenia dla dziecka i matki, ale wymaga stałego monitorowania. Ponadto, jeśli jajo płodowe znajduje się na niskim poziomie, istnieje ryzyko tak zwanej ciąży szyjki macicy. W tym przypadku konieczna jest pilna interwencja, ponieważ takiej ciąży nie można uratować, a dla samej matki ta patologia grozi usunięciem macicy.

Należy zauważyć, że gdy aborcja jest konieczna, aby zapewnić, że zapłodnione jajeczko wyszło całkowicie. Jeśli przyczyna poronienia lub jakiejkolwiek innej patologii nie zostanie ustalona, ​​przeprowadzana jest histologia jajowa.

Gdy ciąża pozamaciczna pojawia się tak zwane sztuczne zapłodnione jajo. W rzeczywistości takie jajko jak wygląda ciążowe jajo jest zbiorem krwi lub wydzielin gruczołów jajowodów. W badaniu ultrasonograficznym fałszywa komórka jajowa różni się grubością i kształtem ściany.

Pod uwagę bierze się poważną patologię puste jajko . Przyczyny tego mogą być kilka: wiek matki, zaburzenia genetyczne, leki przeciwwskazane w czasie ciąży. W tym samym czasie w ciągu 1-2 tygodni puste jajo płodowe jest normą, ponieważ płód w tym czasie jest nadal niedostrzegalny. Ale jeśli diagnoza zostanie potwierdzona na późnym badaniu ultrasonograficznym, nie ma sensu utrzymywać takiej ciąży. W takim przypadku zalecane jest przerwanie leczenia.