Pomimo tego, że współczesny Urugwaj może bezpiecznie zostać zaklasyfikowany do najbardziej spokojnych krajów, gdy był przedmiotem ciągłych sporów między Hiszpanami a Portugalczykami. W tamtych czasach zbudowano tutaj fortecę św. Teresy, która miała chronić wschodnie wybrzeże kraju. Jest nadal zachowany w doskonałym stanie, dlatego jest popularny wśród turystów.

Historia twierdzy św. Teresy

Ta struktura wojskowa została zbudowana w XVIII wieku przez żołnierzy armii portugalskiej, choć warunkiem jej budowy były i Hiszpanie. Przez 100 lat twierdza św. Teresy wielokrotnie przechodziła pod kontrolę jednego lub drugiego państwa. Ostatecznie, po ustanowieniu stanu Urugwaj, fort popadł w ruinę.

Odrestaurowanie budynku nastąpiło dopiero w 1928 r. Pod kierunkiem historyka i archeologa Horacio Arredondo. Od lat 40. XX wieku twierdza św. Teresy stała się muzealną i turystyczną atrakcją. Jest to jeden z nielicznych zabytków epoki kolonialnej, w dobrym stanie.

Вид на атлантическое побережье со стороны крепости

Architektoniczne cechy twierdzy św. Teresy

Ze swoim stylem architektonicznym fort przypomina budynki zbudowane przez słynnego architekta wojskowego Sebastiana Le Praetre Vauban. Twierdza św. Teresy ma ten sam nieregularny, pięciokątny kształt z małymi bastionami i małymi wieżyczkami. Całkowita długość murów fortecy wynosi 642 m. Zostały one wzniesione z kamienia kamiennego i obszyty granitem. Wysokość zewnętrznych ścian sięga 11,5 m.

Wierzchołki murów twierdzy mają solidną i przestronną platformę, na której znajdowały się dawne działa. Zapewniono specjalne rampy do przemieszczania broni artyleryjskiej. Twierdza samej Świętej Teresy została zaprojektowana dla 300 osób i podzielona na następujące pomieszczenia:

 • dowódca pokoju twierdzy;
 • kaplica;
 • pokoje dla oficerów;
 • siedziba fortu;
 • zbrojownia;
 • kuchnia;
 • magazyn do przechowywania produktów spożywczych;
 • warsztaty.
Вид на крепость святой Терезы

Na terenie twierdzy św. Teresy znajdują się masywne drzwi i tajemne przejścia, które pobudzają wyobraźnię turystów. Tak więc w zachodniej części fortu znajdują się łukowate drzwi "La Puerta Principal", wzniesione z litego drewna. Według legend istnieją tu również następujące struktury:

 • tunel El-de-la-Tunel Trinchera, który jest głębokim rowem;
 • Tunel El-Tunel-del-Arca, składający się z więcej niż trzech pokoi i prowadzących na wschód;
 • Przełóż Arca Secreta-del-Padre Lucas, ukryty głęboko pod ziemią.

Ponadto na terenie fortu znajdowały się pomieszczenia dla żołnierzy aresztowanych i koni.

Wiadomość o twierdzy św. Teresy

W niewielkiej odległości od zachodniej ściany fortu znajduje się cmentarz, który był używany od drugiej połowy XVIII wieku. Zgodnie z dokumentami historycznymi, tu znajdują się ciała armii hiszpańskiej i portugalskiej, lokalni mieszkańcy i jeńcy. Najbardziej znani z nich to misjonarze San Carlos Chorpus i Cecilia Maronas, a także syn jednego z dowódców twierdzy św. Teresy.

Pogost został zbudowany przez skazańców i Indian Guarani pod przewodnictwem członka jezuitów Zakonu Lucasa Martona. Mimo trudnych warunków cmentarz był w dobrym stanie. Istnieją nawet starożytne kamienne krzyże wyrzeźbione przez słynnego murarza Juana Buzzalini.

Погост в крепости святой Терезы

Wartość turystyczna twierdzy św. Teresy

Fort znajduje się na terytorium Park Narodowy Santa Teresa , połamany na wybrzeżu Atlantyku wśród wydm i krzewów. Znajduje się prawie na granicy Urugwaju i Brazylii, więc w parku można odpocząć na plażach Brazylii i Urugwaju.

Odwiedź fortecę św. Teresy, aby:

 • studiować kolekcję starożytnej broni w lokalnym muzeum;
 • wędrować wzdłuż korytarzy fortu;
 • poruszać się po terenie twierdzy;
 • Aby podziwiać lokalne krajobrazy ze szczytów wież;
 • zapoznać się z kolonialną historią Urugwaju.

Będąc na terenie parku narodowego, można rozbić kemping, opalać się w cieniu rozłożystych palm i drzew eukaliptusowych lub pływać w najczystszych wodach Oceanu Atlantyckiego.

Wizyta w twierdzy św. Teresy jest bezpłatna, ale za wejście na teren parku trzeba zapłacić.

Музей в крепости святой Терезы

Jak dostać się do fortecy św. Teresy?

Obiekt położony jest w najbardziej wysuniętej na wschód części Urugwaju w homonimicznym parku narodowym, który rozciąga się wzdłuż wybrzeża Atlantyku. Stolica kraju ( Montevideo ) z twierdzy świętej Teresy jest oddzielony o około 295 km. Możesz je pokonać samochodem przez 3,5 godziny, podążając drogą numer 9. Najpierw należy wziąć pod uwagę, że na tej trasie są płatne sekcje.

Въезд на территорию парка, в котором находится крепость святой Терезы