Przetłumaczone z języka greckiego, hortensja jest naczyniem z wodą. Tak w życiu - hortensja jest rośliną kochającą wilgoć. Hortensia Wygląda bardzo kolorowo na trawnikach. I nie ma to znaczenia w przypadku sadzenia grupowego lub osobnego krzewu. A ogrodnicy z doświadczeniem tworzą z nią malownicze kompozycje, szczególnie skutecznie i wspaniale wygląda na tle wiecznie zielonych krzewów.

Zimowanie Hortensja wiechy

Każdy ogrodnik ma prawo zdecydować, czy potrzebuje ogrzać hortensję na zimę, czy też nie. Oczywiście nadal zależy to od położenia geograficznego terenu i odporności na zimno gatunków. W regionach południowych na pokrycie hortensji na zimę po prostu nie jest konieczne. Młode rośliny w pierwszych latach życia, a zwłaszcza w roku, w którym zostały posadzone, muszą być pokryte suchymi liśćmi lub gałęziami świerkowymi. Z wiekiem hortensje zwiększa zimotrwalosc, wtedy możesz odmówić schronienia.

Hortensja wiechy jest gatunkiem zimotrwałym, można ją znaleźć nawet na Wyspach Kurylskich i na Sachalinie. Rozpoczynając przygotowanie hortensji paniculate na zimę, należy wziąć pod uwagę klimatyczne cechy miejsca, w którym rośnie. W okresie zimowania należy przygotować się wcześniej, we wrześniu trzeba przestać podlewać krzew i usunąć dolne liście, aby rozpocząć wzrost jego pędów. Ale zanim mrozy trzeba usunąć wszystkie liście oprócz tych na górze - muszą pozostać, aby chronić wierzchołkowe pąki kwiatowe.

Schronienie Hortensja Paniculata

Przed przystąpieniem do ocieplenia, musisz dokładnie wiedzieć, jaki rodzaj uprawy rośnie w Twojej witrynie. Hortensja paniculata zawsze kwitnie na pędach bieżącego roku. Największe pąki kwiatowe znajdują się w dolnej i środkowej części rośliny. Dlatego nawet jeśli końce gałęzi zostaną zamrożone w hortensji wiechy, nie wpłynie to na rozwój całej rośliny.

Ale na pędach tego roku zaczynają formować się pąki kwiatowe - powinny być zachowane przez cały mroźny okres. Konieczne jest uwzględnienie tych cech w przygotowaniu i pielęgnacji hortensji zimą panicle. Istnieje kilka sposobów na pokrycie hortensji na zimę.

Najprostszy z nich: musisz zebrać krzew hortensji z gnijącym nawozem. W młodych krzakach przez pierwszych kilka lat zamrażamy korzenie, a żeby tego uniknąć, trzeba posypać ziemię centymetrem torfu lub liści 10. Następnie trzeba przywiązać gałęzie sznurem, przechylić je do ziemi i ostrożnie położyć na deskach, na które zostaną wbite gwoździe związać linę).

Młode małe krzaki można wiązać i układać na gałązkach świerkowych jodeł lub na suchych liściach, prasować cegłą lub czymś ciężkim. Następnie zasnąć rośliny na suche liście i przykryć spunbond.

Również bardzo popularny wśród ogrodników jest metoda suchego schronienia. Musisz wziąć krzak hortensji, owinąć go lutrasilem lub spunbond, zainstalować siatkę z siatki. Odległość od ramy do tulei powinna wynosić około 25 centymetrów, a wysokość 10 zimowa hortensja wiechy centymetry nad samym buszem. Rama ta jest wypełniona suchymi liśćmi, a sama rama od góry musi być pokryta pokryciem dachowym lub folią wodoodporną.

Przycinanie hortensje z wiechy na zimę

Na zimę hortensji nie należy przecinać. Odbywa się to po zimowaniu rośliny, w marcu. Przycinanie zależy od wielkości buszu i jego wieku. Konieczne jest pozostawienie 5-10 najsilniejszych pędów, które są skracane o 2-4 pąki. Stare krzewy wymagają odmłodzenia przez twarde przycinanie. Aby to zrobić, zostaw kikuty o wysokości tylko 6-8 cm, z których w przyszłym roku wyrosną młode pędy.