Podczas planowania i wykonywania napraw często pojawia się pytanie dotyczące wykończenia sufitu. Fibreglass jest uważany za najbardziej powszechny materiał do wykończenia nie tylko sufitu, ale także ścian.

Włókno szklane stosowane jako wykończenie sufitu ma wiele zalet i właściwości: odporność na ogień, przyjazność dla środowiska (wykonane z naturalnych składników), trwałość, brak gromadzenia się elektryczności statycznej, "oddychająca" powierzchnia (zapobiegająca pojawianiu się grzybów i pleśni), przystępna cena. W swojej strukturze jest to płótno wykonane z włókna szklanego i impregnowane modyfikowaną skrobią.

Sufity z włókna szklanego - podkreśla i zasady

Przed skończeniem, musisz przebić sufit i papier ścierny. Następnie pokryć podkładem, aby poprawić przyczepność. Materiał ten zachowa swoją wytrzymałość, a jednocześnie łatwo zginać bez uszkodzeń i deformacji. Wyroby z włókna szklanego są wytwarzane z produktów przyjaznych dla środowiska i wyposażone w możliwość dyfuzji pary wodnej, co jest dobre dla alergików. Włókno szklane można wkręcić w powierzchnię i wykończone lekką lampą sufitową. Zaleca się pokrycie tej powierzchni farbami na bazie wody. Włókno szklane można myć wodą z dowolnym detergentem. Jest to materiał trudnopalny, który w zasadzie bardzo trudno jest zapalić.

Jak przykleić włókno szklane do sufitu do malowania?

Wspomnieliśmy już, że pierwszą rzeczą, której potrzebujesz wyrównać pułap . Gładka, oczyszczona i zagruntowana powierzchnia jest gotowa do użycia. Płótno może być przyklejone do innej powierzchni: plastiku, betonu, cegły, płyty wiórowej, suchej zabudowy, a nawet metalu. Powierzchnia wygląda gładko i równomiernie.

Wklejenie sufitu za pomocą włókna szklanego zapewnia prace przygotowawcze, polegające na sprawdzeniu powierzchni pod względem integralności i gipsu. Jeśli są pęknięcia, konieczne jest ich uszczelnienie. Drobne pęknięcia można usunąć za pomocą szpachli, a większe za pomocą zaprawy cementowo-piaskowej.

Wklejanie odbywa się w temperaturze pokojowej przy szczelnie zamkniętych oknach (przeciągi są niedopuszczalne) i przy braku wysokiej wilgotności. Staw jest dobrze wygładzony szpatułką. Kiedy powierzchnia wyschnie dobrze, możesz zacząć malować. Do tego lepiej użyć emulsja wodna lub farba dyspersyjna wody. Uważa się, że włókno szklane może być malowane akrylanami i odpowiednikami lateksu. Warto zwrócić uwagę, że akrylany nadają się tylko do suchych pomieszczeń: sypialni, żłobków czy biur. Eksperci zalecają ponowne nałożenie jednej lub dwóch warstw kitu i dopiero potem zaczynają malować, ponieważ wtedy włókno szklane nie pochłonie tak dużo farby, a jej zużycie znacznie spadnie.

Przed przyklejeniem włókna szklanego do sufitu płyty gipsowo-kartonowej należy całkowicie zdemontować starą powłokę, wypoziomować i wyczyścić sufit z kurzu i brudu. Proces wklejania można rozpocząć od rogu pomieszczenia lub od środka. Jeśli zaczniesz od centrum, musisz wyznaczyć linię, od której rozpocznie się proces. Podczas wklejania należy wziąć pod uwagę główne punkty: obecność dwóch stron w materiale (przód i tył). Strona przednia to zewnętrzna część rolki, która musi "wyglądać" od sufitu. Istnieje błędna opinia, że ​​włókno szklane ma absolutnie gładką powierzchnię. Ale tak nie jest, ponieważ ma kierunek stosu, który należy wziąć pod uwagę podczas wklejania. Stos powinien być skierowany w jednym kierunku. W przeciwnym razie nałożona farba na włóknie szklanym będzie miała różne kolory.

Włókno szklane do sufitu1Włókno szklane do sufitu2Włókno szklane do sufitu3
Włókno szklane do sufitu4Włókno szklane do sufitu5Włókno szklane do sufitu6
Włókno szklane do sufitu7Włókno szklane do sufitu8Włókno szklane do sufitu9