tygodniowa tabela masy płodu Jednym z głównych kryteriów oceny rozwoju płodu w brzuszku matki oczekującej jest jego waga. Niedobór może oznaczać, że dziecko nie ma wystarczającej ilości tlen lub odżywianie. W najgorszym przypadku znaczne opóźnienie wagi przyszłego dziecka od normy w odpowiednim wieku ciążowym może nawet mówić o jego zanikaniu.

Nadwyżka stawek wskazuje również na obecność wszelkich nieprawidłowości. Ponadto bardzo duży płód może być wskazaniem do porodu ciężarnej poprzez cesarskie cięcie.

Wskaźniki masy płodu według tygodnia są przedstawione w specjalnej tabeli. W zależności od wieku ciążowego można zobaczyć oczekiwaną masę przyszłego dziecka. Jednak wartości te są zbyt przybliżone i nie możemy znieść cery rodziców i innych czynników wpływających na rozwój dziecka w macicy.

W tym artykule powiemy Ci, jak możesz obliczyć wagę płodu i jaki wzrost tygodni w ciąży jest uważany za normalny.

Przyrost masy płodu w tygodniu

Śledzenie wagi przyszłego dziecka do 7-8 tygodni ciąży jest prawie niemożliwe, ponieważ wynosi mniej niż 1 gram. Począwszy od tego okresu masa płodu rośnie bardzo szybko - z każdym tygodniem oczekiwania na dziecko jego wartość podwaja się.

Po 14 tygodniu ciąży tworzenie się okruchów jest spowolnione, a mózg zaczyna się gwałtownie rozwijać. Przyszłe dziecko uczy się poruszać palcami i kończynami, mrugając. W związku z tym przybranie na wadze jest zmniejszone, a wzmocnienie staje się mniej zauważalne .. Od 28-30 tygodni, cipka znowu zaczyna znacznie przybrać na wadze, przygotowując się do porodu. Normalny wzrost w tym okresie może wynosić 200-300 gramów na tydzień.

Jak obliczyć wagę płodu na tydzień?

Po 32 tygodniach oczekiwania na określenie masy dziecka, można pomnożyć wartość obwodu brzucha kobiety w ciąży przez wysokość macicy. Obie wartości są mierzone w centymetrach. Ta metoda jest bardzo przybliżona, a jej błąd wynosi około 200 gramów. Ponadto na te obliczenia duży wpływ może mieć ilość płynu owodniowego, budowa ciała przyszłej matki oraz umiejscowienie dziecka w macicy.

Jedyną dokładną metodą określenia masy płodu na tydzień jest Diagnostyka ultradźwiękowa. Jednocześnie nowoczesne urządzenia pozwalają nam na natychmiastową ocenę wszystkich parametrów przyszłego dziecka, w tym wagi i ich zgodności z czasem ciąży. W przypadku stwierdzenia drobnych nieprawidłowości w rozwoju płodu, lekarz najprawdopodobniej poprosi o ponowne rozpoznanie po 1-2 tygodniach, a jeśli zostanie potwierdzony, przepisać niezbędne leczenie.

masa płodu tygodniowo obliczyć