Uogólniona koncepcja "kobiecego sromu" nazywana jest zewnętrznymi żeńskimi narządami moczowymi.

Jak wygląda kobiecy srom?

 1. Żołądek łonowy jest górną częścią kobiecego sromu, z dobrze rozwiniętą podskórną warstwą tłuszczu i wyraźną linią włosów.
 2. Pubis płynnie przechodzi w parę pogrubionych fałd skórnych - warg sromowych. Ich rolkowy kształt może częściowo lub całkowicie zasłonić wewnętrzne części sromu.
 3. Wargi sromowe znajdują się między dużymi i lekko wystającymi nad nimi. U niektórych kobiet grają one znacząco i wyglądają na bardziej rozwinięte. Fakt ten nie jest oznaką atrofii sromu, ale po prostu wskazuje na indywidualne cechy strukturalne narządów płciowych.
 4. Łechtaczka "ukrywa się" u górnej podstawy warg sromowych i nosi tytuł głównej strefy erogennej kobiecego sromu.
 5. W dół od łechtaczki jest wigilia z pochwy. Ten obszar sromu zaczyna się od otwarcia cewki moczowej, poniżej znajduje się wejście do pochwy, częściowo pokryte przez dziewiczy chyłek lub jego resztki. Po obu stronach otworu pochwy znajdują się kanały gruczołów Bartholina - podkreślają one specjalny sekret, który jest tak ważny dla normalnego przepływu stosunków seksualnych.
 6. Końcówka kobiecego sromu kończy się, w ginekologii definiuje się odległość od dolnego zniekształcenia warg sromowych do odbytu.

Drażnienie Vulva

Być może nie ma kobiety, która nie byłaby zaznajomiona z objawami podrażnienia sromu. Swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie i obrzęk zewnętrznych narządów płciowych powoduje u kobiet wiele niedogodności. Najczęściej irytacja występuje w wyniku:

  jak wygląda srom
 • reakcja alergiczna organizmu na produkty higieniczne lub bieliznę;
 • mechaniczne podrażnienie skóry sromu podczas zabiegu depilacji;
 • niezadowalająca higiena osobista;
 • Niedrożność gruczołu Bartholina;
 • infekcja robakami;
 • choroby grzybicze, w szczególności pleśniawki;
 • choroby zapalne narządów wewnętrznych narządów płciowych.

Drażnienie podrażnieniem prawie zawsze znika natychmiast po usunięciu czynnika prowokującego. Tak więc zmiana środków higienicznych, zakup wygodnego naturalnego lnu, czasowa odmowa depilacji, odpowiednie leczenie drozdów w większości przypadków gwarantuje szybkie przywrócenie skórze i błon śluzowych kobiecego sromu.

Choroby sromu

Jedną z najczęstszych patologii ginekologicznych jest zapalenie sromu - choroba zapalna sromu. Proces zapalny występuje na tle podrażnienia sromu, do którego dołącza wtórna infekcja bakteryjna.

Zapalenie sromu objawia się bardzo nieprzyjemnymi objawami:

 • bolesne swędzenie sromu;
 • pieczenie w sromie;
 • obrzęk i przekrwienie skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych;
 • przerywany lub uporczywy ból sromu;
 • nienaturalne obfite wydzieliny.

Leczenie stanu zapalnego sromu nie jest kompletne bez antybiotyków, jako terapia adiuwantowa z zastosowaniem leków przeciwalergicznych, immunomodulatorów, miejscowego leczenia przeciwbakteryjnego.

Ale zapalenie nadal nie jest całą listą chorób kobiecego sromu. Zawiera również: atopowe, alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry, różne neurodermitis, liszaj płaski, łuszczycę, brodawczaka przedsionkowego, łagodne i złośliwe masy sromu.

Szczególnym miejscem na liście chorób sromu jest Krauros i leukoplakia - patologia powodująca jego zanikowe zmiany. choroby sromu Zanik sromu często rozpoznaje się u kobiet w wieku menopauzalnym na tle obniżenia poziomu estrogenu. Procesy atrofii powodują znaczną niedogodność dla kobiety w postaci długiego (przez wiele lat) bolesnego swędzenia, na tle którego często występują zaburzenia neuropsychologiczne.

Do leczenia atrofii sromu stosuje się wiele metod leczenia zachowawczego, w szczególności promieniowanie laserowe, kriodestrukcja, zniszczenie elektryczne, ale jeśli są nieskuteczne, konieczne jest uciekanie się do wycięcia sromu - chirurgiczne wycięcie dotkniętych obszarów.