W celu korekcji zaburzeń hormonalnych u kobiet, terapii zastępczej i menopauzy można stosować tabletki zawierające żeńskie hormony płciowe. Główne żeńskie hormony płciowe obejmują estrogen i progestagen (progesteron), które są wytwarzane przez jajniki. Zanim przydzielisz tabletki żeńskiego hormonu płciowego do korekty cyklu miesiączkowego, musisz wiedzieć, w której fazie cyklu działa i jakie funkcje wykonuje. Również tabletki zawierające kobiece hormony są stosowane jako środki antykoncepcyjne. Jednak tabletki antykoncepcyjne zawierające żeńskie hormony mogą zawierać zarówno estrogen, jak i progesteron oraz oba hormony (złożone środki antykoncepcyjne). Aby wybrać odpowiedni żeński hormon płciowy do leczenia, musisz znać ich funkcje w ciele.

Estrogen i progesteron - funkcje

Główne żeńskie hormony płciowe - estrogeny i progesteron są wytwarzane nie tylko w różnych fazach cyklu, ale także odgrywają inną rolę w organizmie. Funkcje hormonów:

  1. Estrogen wytwarzane przez jajniki w pierwszej fazie cyklu i przyczyniać się do zniszczenia i późniejszej proliferacji endometrium. Dodatkowo, estrogeny wpływają na pojawienie się drugorzędowych cech płciowych, zwiększają odkładanie się tłuszczu podskórnego, normalizują stan skóry i błon śluzowych, wymianę cholesterolu, zwiększają gęstość kości.
  2. Progesteron jest produkowany przez jajniki od początku drugiej fazy i zapewnia owulację i wszczepienie zapłodnionego jaja, wspomaga zachowanie ciąży, zapobiegając skurczowi macicy i zapewniając jej wzrost, przygotowuje gruczoły sutkowe do produkcji mleka.

Kobiece hormony w pigułkach - imiona i funkcje

Tabletki wytwarzają kobiece hormony płciowe: estrogen, progesteron i leki skojarzone zawierające zarówno estrogen, jak i gestagen. Mniej powszechnie stosowane tabletki ziołowe, które zwiększają kobiece hormony płciowe w organizmie. Tabletki zawierające estrogen (najczęściej estradiol) są wskazane do terapii zastępczej po usunięciu jajników i powikłań menopauzy, w przypadku niektórych postaci raka piersi i antykoncepcji. Przeciwwskazane w nowotworach macicy, skłonność do zakrzepicy. Najczęściej leki te są brane ściśle według numeracji w niektóre dni cyklu, ponieważ zawierają one inną dawkę hormonów dla każdej z faz. Wśród najbardziej znanych można wymienić takie nazwy estrogenów w tabletkach jak Ovestin, Regulon, Premarin, Rigavidon, Miniziston.

Tabletki zawierające kobiece hormony progestageny (progesteron i jego syntetyczne analogi) - Progesteron, Duphaston Urozestan. Wskazuje się je w przypadku groźnej aborcji w pierwszym trymestrze ciąży, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, mastopatii torbielowatej, endometriozy, zaburzeń miesiączkowania, terapii zastępczej po usunięciu jajników. pigułki zawierające kobiece hormony Tabletki z progesteronem w drugiej połowie ciąży, niewydolność nerek i wątroby, wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, astma, zakrzepica i zakrzepowe zapalenie żył, padaczka, migrena, laktacja i ciąża pozamaciczna są przeciwwskazane.

Tabletki zawierające zarówno estrogeny, jak i gestageny, złożone leki hormonalne, są stosowane zarówno w antykoncepcji, jak i hormonalnej regulacji zaburzeń miesiączkowania. Są one podzielone na wysokie, niskie i mikrodozę (50; 30-35 i 15-20 μg EE / dzień), jednofazowe (ta sama dawka hormonów we wszystkich fazach cyklu) i trójfazowe (różne dawki hormonów w różnych fazach).