Żeńskie hormony są normalne Pod wpływem żeńskich hormonów płciowych całe życie płci pięknej przechodzi od urodzenia do starości. Ich rola we wszystkich procesach zachodzących w organizmie jest trudna do przeszacowania, a kiedy jeden ze wskaźników zaczyna odbiegać od normy, prowadzi to do braku równowagi hormonalnej i problemów zdrowotnych.

Kiedy kobieta zwraca się do lekarza, pierwszą rzeczą do zrobienia jest poznanie stanu hormonalnego w tej chwili, ponieważ ogólne testy i ultradźwięki nie zawsze wskazują na kompletny obraz sytuacji i mogą być bezużyteczne bez dodatkowych badań na temat hormonów.

Normy żeńskich hormonów w ciele

Oczywiście, wykwalifikowany ginekolog-endokrynolog powinien być zaangażowany w postawienie diagnozy na podstawie przeprowadzonych badań, ale nie zaszkodzi powtórnie sprawdzić to samodzielnie, ponieważ, niestety, błędy medyczne nie są rzadkie. Aby poprawnie rozszyfrować wyniki testów hormonów żeńskich, konieczne jest poznanie ich normy w ciele.

Wiadomo, że wszystkie hormony uwalniane w ciele kobiety są bezpośrednio zależne od etapu cyklu miesiączkowego. Tak więc, w pierwszej fazie niektóre z nich są aktywowane, podczas gdy inne są na owulacji, a w ostatnich dniach cyklu niektóre z nich są nadal aktywne. Na tej podstawie konieczne jest przeprowadzenie testów dla określonej grupy hormonów ściśle w określone dni, zgodnie z zasadami - powstrzymywanie się od jedzenia, alkoholu i papierosów przez 12 godzin.

Poniżej znajduje się tabela norm hormonów żeńskich.

Fazy ​​cyklu miesiączkowego FSH LH Estrogen (estradiol) Progesteron Testosteron
Pierwsza faza (pęcherzykowy) 1,8-11 1,1-8,8 5-53 0,32-2,23 0,1-1.1
Owulacja 4,9-20,4 13,2-72 90-299 0,48-9,41 0,1-1.1
Druga faza (lutealna) 1,1-9,5 0,9-14.4 11-116 6,99-56,43 0,1-1.1
Menopauza 31-130 18,6-72 5-46 mniej niż 0,64 1.7-5.2

Hormony kobiece: norma i odchylenia

Nieprawidłowości żeńskich hormonów płciowych są dość powszechne i jeden ze wskaźników, który nie spełnia normy, nie jest jeszcze chorobą. Ale jeśli fluktuacje, w przeciwieństwie do ustalonych limitów, są znaczące, a więc nie jest to jedno, ale z kilkoma wskaźnikami, wtedy obraz jest już znacznie poważniejszy.

FSH (hormon folikulotropowy) zwiększa się z powodu guza mózgu, alkoholizmu, zmniejszonej czynności jajników, po przejściu przez promieniowanie rentgenowskie i może być zmniejszony w otyłości i policystyczny .

Testy hormonalne kobiet LH (hormon luteinizujący) wzrasta z powodu tego samego policystycznego stanu jajników, z powodu ich obecności wyczerpanie i zmniejsza się z powodu różnych chorób genetycznych, otyłości i guzów przysadki.

Zwiększone poziomy estrogenu mogą wskazywać na otyłość, aw rezultacie - na niepłodność. Zmiany w poziomie progesteronu wskazują na problemy z jajnikami i innymi narządami płciowymi. Brak tego wpływa na zdolność noszenia dziecka. Wysoki poziom testosteronu może wskazywać na rozwój typu męskiego i niemożność zajścia w ciążę i noszenia płodu, a jego zmniejszenie wskazuje na problemy z nerkami i metabolizmem.