Extrasystole - jest to najczęstszy rodzaj arytmii, w którym występują niezwykłe skurcze całego serca lub jego poszczególnych części. Ta patologia zwiększa ryzyko rozwoju migotanie przedsionków i nagła śmierć. Częste dodatkowe skurcze mogą prowadzić do chronicznej niewydolności krążenia wieńcowego, mózgowego, nerkowego. Leczenie arytmii zależy od postaci choroby.

Leczenie funkcjonalnej pozazapadłości serca

Funkcjonalność Extrasystole w większości przypadków nie wymaga żadnego leczenia. Często, aby pozbyć się nieprzyjemnych objawów, konieczne jest wyeliminowanie czynników prowokujących. W tym celu wystarczy z reguły zrezygnować ze złych nawyków, a także zmniejszyć ryzyko stresujących sytuacji.

W niektórych przypadkach można wskazać środki uspokajające, a także ogólny, wzmacniający przebieg przyjmowania preparatów potasowych i magnezowych.

Leczenie pozaustrojowej komorowej

Pacjenci z dodatkowym postępowaniem komorowym, bezobjawowym i bez objawów organicznej patologii serca, nie wymagają specjalnego leczenia. Z reguły osoby takie wykazują jedynie przestrzeganie następujących zaleceń:

 1. Dieta bogata w sole potasu i magnezu.
 2. Eliminacja alkoholu, mocna herbata i kawa, palenie.
 3. Wzrost aktywności fizycznej z siedzącym trybem życia.

W innych przypadkach leczenie ma na celu wyeliminowanie objawów i zapobieganie zagrażającym życiu arytmii. W leczeniu tej postaci extrasystolu stosuje się następujące leki:

 • środki uspokajające (leki ziołowe lub małe dawki środków uspokajających);
 • Blokery ß-adrenergiczne (Anaprilin, Obsidan).

Często środki te są wystarczające do uzyskania dobrego efektu objawowego, wyrażonego w zmniejszeniu liczby dodatkowych skurczów komorowych i wytrzymałości skurczy pozastawostystycznych.

W przypadku diagnozowania bradykardii leczenie uzupełniających komór może być uzupełnione przez leki antycholinergiczne (Bellataminal, Belloid, itp.).

W cięższych przypadkach, gdy stan zdrowia pacjenta znacząco się pogarsza, a leczenie lekami uspokajającymi i ß-blokerami nie ma wystarczającego efektu, zaleca się stosowanie leków przeciwarytmicznych (meksiletin, flekine, amiodaron, itp.). Leki te są wybierane przez kardiologa pod nadzorem monitorowania EKG i Holtera.

Leczenie przedwczesnych uderzeń komorowych wskazuje się na częstość występowania dodatkowych skurczów do 20-30 tysięcy na dobę, a także w przypadkach niemożności przeprowadzenia lub niepowodzenia terapii antyarytmicznej.

Leczenie nadkomorowych (nadkomorowych) dodatków skurczowych

Zasady leczenia nadkomorowych przedwczesnych uderzeń, w tym przedsionków, są podobne do terapii w postaci komorowej. Z reguły sama ta postać arytmii nie zaburza funkcji pompowania serca, dlatego nie jest wymagane specyficzne leczenie.

Leczenie komorowe dodatki do ludowych środków zaradczych

Oto kilka skutecznych przepisów, które pomogą poprawić samopoczucie i normalizować rytm serca bez skutków ubocznych.

Napar melisy:

 1. Aby przygotować napar, wlej łyżkę ziela melisy z 500 ml wrzącej wody i pozwól mu zaparzyć.
 2. przedwczesne leczenie rytmów komorowych
 3. Napełniony napar bierze pół szklanki trzy razy dziennie. Przebieg leczenia wynosi 2 - 3 miesiące, po czym konieczne jest zrobienie przerwy na tydzień i kontynuowanie leczenia.

Alkohol napar z głogu :

 1. Wlać 10 g owocu głogu wlać 100 ml wódki i nalegać w ciemnym miejscu na 10 dni.
 2. Weź lek 10 kropli trzy razy dziennie przed posiłkami.

Czarna rzodkiew z miodem:

 1. Zmieszaj w równych ilościach sok z czarnej rzodkwi i miodu.
 2. Lek należy przyjmować trzy razy dziennie na łyżce stołowej.