Krótkowzroczność - krótkowzroczność - osłabienie załamania oka. Obrazy przedmiotów z krótkowzrocznością nie koncentrują się na siatkówce, tak jak u osób z 100% widzeniem, ale przed nią, więc osoba widzi dobrze blisko i słabo na odległość.

Co powoduje krótkowzroczność?

Krótkowzroczność jest najczęściej diagnozowana u młodszych dzieci w wieku szkolnym, wzrasta w okresie dojrzewania, wraz z początkiem dojrzewania, ostrość wzroku stabilizuje się, a po 40-45 roku życia znowu zaczyna się rozwijać. Przyczyny krótkowzroczności dzisiaj nie są całkowicie jasne, ale okuliści zidentyfikowali czynniki, które mają negatywny wpływ na ostrość wzroku . Wśród nich:

  • dziedziczne predyspozycje, szczególnie w grupie ryzyka, obejmują osoby, które je mają, a zwłaszcza oboje rodzice są krótkowzroczni;
  • przedłużone zmęczenie oczu i niewłaściwe oświetlenie;
  • niedobór w organizmie składników odżywczych, makro- i mikroelementów, witamin;
  • przemieszczenie soczewki w wyniku urazu.

Przyczyną progresywnej krótkowzroczności może być również ignorowanie początkowych objawów zaburzeń widzenia lub nieodpowiednich okularów i soczewek kontaktowych. Przy nieprawidłowej korekcji wzroku lub jej braku mięśnie oka są przeciążone, a wraz z krótkowzrocznością, strabismus lub niedowidzenie ("Zespół leniwego oka").

Zapobieganie krótkowzroczności

W oparciu o wiedzę o przyczynach krótkowzroczności łatwo jest określić skuteczne środki zapobiegawcze. Aby uniknąć wad wzroku, ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

  1. Zapewniają wystarczająco jasne światło w pomieszczeniu, w którym czytają, piszą i uczestniczą w innych zajęciach związanych z wysiłkiem oczu.
  2. Utrzymuj właściwy tryb podczas pracy wizualnej. Zatem minimalna dopuszczalna odległość od oka do obiektu, na przykład książki lub tabletki, wynosi 30 cm. główne przyczyny krótkowzroczności od czasu do czasu rób małe przerwy.
  3. Nie trzeba czytać w pozycji leżącej i podczas jazdy w transporcie.
  4. Należy go włączyć do produktów dietetycznych, które zawierają niezbędne składniki odżywcze dla oczu, minerałów i witamin.

Uwaga! Aby zapobiec krótkowzroczności, szczególnie w okresie zimowo-wiosennym, konieczne jest stosowanie kompleksów witaminowo-mineralnych zawierających witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12) i witaminy C. Także magnez, mangan i miedź są ważne dla prawidłowego widzenia cynk