Enkoprezom nazywał nietrzymanie stolca, powstając nieświadomie, niezdolność do kontrolowania aktu defekacji. Choroba występuje u dzieci w wieku od 4 lat. Wszakże z tego wieku można korzystać z toalety.

Encopresis: przyczyny

Do nietrzymania kału u dzieci może prowadzić:

  • nadmierna wytrwałość rodziców podczas nauki dziecka do puli;
  • przewlekłe zaparcia;
  • stres psychologiczny;
  • niektóre choroby jelit i kręgosłupa, urazy, guzy.

Najczęstszą przyczyną enopresji u dzieci jest nerwica, pojawiająca się po strachu, utracie bliskich, w niekorzystnym środowisku rodzinnym. Ten typ choroby nazywany jest neurotyczną enopresją.

Leczenie enopresji niemowląt

Wybór terapii zależy od przyczyny nietrzymania kału. Choroby jelit oferują konsultacje z proktologiem, a neurolog zajmuje się schorzeniami kręgosłupa.

W przewlekłych zaparciach pokazano oczyszczające lewatywy i środki przeczyszczające (ekstrakty dwunasowe, senesowe). Konieczne jest opróżnienie jelita przed snem. Należy przepisać specjalną dietę przeczyszczającą i leki normujące stany dysbakteriozy, prebiotyki. Dziecko powinno wykonać zestaw ćwiczeń, aby utrzymać kał (napięcie i rozluźnienie odbytu), co nauczy go opróżniać jelita w porcjach.

Ponadto stosuje się puste ćwiczenie kontrolne, w którym ofiara jest wysyłana w równych odstępach czasu co 5 minut do miski lub muszli klozetowej w regularnych odstępach czasu. Jeśli dziecku udaje się pójść "duże", zachęca go miłe słowo, słodycz lub w inny sposób.

Z neurotyczną enopresją potrzebna będzie pomoc psychologa dziecięcego. Główna metoda enopresja dla dzieci leczenie to psychoterapia (zabawa, rodzina). Przy silnej neurozie można przepisać leki nootropowe (piracetam, encefabol, nootropil).

Wraz z leczniczymi metodami leczenia dziecko potrzebuje wsparcia psychologicznego od rodziców. Konieczne jest przekonanie dziecka pod nieobecność jego winy w tym, co się dzieje i powodzenia w przezwyciężaniu problemu. Pożądane jest stworzenie spokojnej i przyjaznej atmosfery w rodzinie.

W niektórych przypadkach będziesz potrzebował leczenia środkami ludowymi z enopresją. Polega na stosowaniu kojących naparów z ziół (korzeń kozłka, kwiaty rumianku, liście mięty, mięczak).

Ogólnie rzecz biorąc, powodzenie leczenia z enopresją zależy od zaufania dziecka i jego rodziców do zdrowienia.