Encefabol jest lekiem nootropowym, który działa w taki sposób, że obniżony metabolizm w tkankach mózgu jest zwiększany przez wychwytywanie i wykorzystanie glukozy, metabolizm niezbędnych kwasów jest zwiększony i komórki mózgu są uwalniane z nadmiaru substancji, które mają działanie opóźniające. Ponadto lek ten zwiększa krążenie krwi w mózgu i dostarczanie tlenu do tkanki, blokuje produkcję wolnych rodników. Takie właściwości encefalolu ostatecznie poprawiają pamięć, przywracają procesy metaboliczne w tkankach nerwowych, zwiększają aktywność mózgu i wydajność.

Encephabol: wskazania do stosowania

Zasadniczo narzędzie to przypisywane jest różnym zaburzeniom w mózgu, w których dziecko pozostaje w tyle w rozwoju umysłowym, co objawia się upośledzeniem pamięci, hamowaniem rozwoju mowy, niską aktywnością lub nadmierną pobudliwością. Ponadto encefabol stosuje się w celu eliminacji skutków encefalopatii, zapalenia mózgu, zespołu miażdżycowego, a także w przypadku oligofrenii.

Encephabol: dawkowanie dla dzieci

Lek jest dostępny w postaci płynnej i stałej, ale w pediatrii używa się wygodnej postaci encefabolu - zawiesiny dla dzieci. Jego dawkowanie zależy od wieku pacjenta i stopnia uszkodzenia.

Zastosowanie encefabolu u niemowlęcia jest możliwe od trzeciego dnia życia. W pierwszym miesiącu dziecko otrzymuje 1 ml zawiesiny dziennie. Dwumiesięczne dziecko przepisuje 2 ml leku, a następnie co tydzień dodaje kolejne 1 ml, przynosząc dawkę dobową do 5 ml. Pacjent w wieku od 1 roku do 7 lat jest przepisywany 2,5-5 ml 1-3 razy dziennie, w zależności od nasilenie choroby.

Dzieciom w wieku powyżej 7 lat przepisuje się dzienną dawkę 2,5 do 10 ml 1-3 razy dziennie. Możliwe użycie tabletów. Pojedyncza dawka w tym przypadku to 1-2 tabletki.

Encephabol, syrop dla dzieci, należy pić podczas posiłków lub po posiłku.

Przeciwwskazania obejmują wrażliwość na główną substancję leku - pirytinol, chorobę nerek i wątroby, choroby autoimmunologiczne.

Podczas przyjmowania encebola może powodować takie działania niepożądane, jak nudności, wymioty, biegunka, ból głowy, zaburzenia snu i wysypka.