Egipski kot Mau przeszedł długi dobór naturalny, więc jego wygląd nie zmienił się przez trzy tysiące lat. Jest to wiek, który pochodzi z najstarszych "portretów" kotów.

Historia egipskich kotów Mau jest bogata i interesująca, faraon mógł ją zazdrościć, chociaż nie ma, prawdopodobnie nie miał do tego prawa. W dalekiej przeszłości Egiptu kot był świętym zwierzęciem, uosabiał boginię księżyca, płodność i palenisko Bast. Ta bogini, wraz z nią i jej wiernymi sługami na ziemi (koty), była poświęcona wielu świątyniom w całym Egipcie. Jeśli dom płonął, kot był prowadzony nawet przed dziećmi. Jeśli kot zmarł w rodzinie, właściciel ogolił brwi na znak żalu. Nieszczęśnik, który zabił kota, nawet bez intencji, został ukamienowany przez tłum. Być może w tamtych czasach urodził się egipski kot Mau był o wiele lepszym losem, niż zrodzenie się jako mężczyzna. Po śmierci kot wraz z faraonami został zmumifikowany i pochowany z największymi honorami.

Opis rasy

Charakterystyczną cechą, która określa czystość kota rasy Maw jest wzór w postaci "M" tuż nad oczami i obowiązkowe "W", które powinny być na tym samym poziomie z uszami. Kolejną obowiązkową cechą boskich kotów jest rodzaj makijażu w postaci dwóch linii przechodzących tuż pod oczami i dalej wzdłuż kości policzkowych. Starożytne egipskie koty przetrwały do ​​dziś w tych samych barwach, które były noszone nawet tysiące lat wcześniej.

Rasa kotów Mau ma kolor srebrno-szary, ciemnoszary lub czarny na pysku, różowo-szare uszy ciemne na końcach. Na gardle, w okolicy brody i wokół oczu, kolor jest biały. Brązowa rasa kotów Egyptian Mau różni się ciemnobrązowym kolorem grzbietu, który zamienia się w kolor kości słoniowej bliżej brzucha. Rysunek na atrakcyjnej twarzy jest ciemnobrązowy. Uszy są różowawo brązowe z prawie czarnymi końcówkami. Kolor nozdrzy, brody, gardła i oczu jest kremowy. Smoky Mau jest ciemnoszary lub prawie czarny ze srebrnym podszerstkiem. Wszystkie wzory na twarzy są czarne ze srebrnym kontrastem. Egipskie gatunki czarnych kotów i marmurowe mau rodzą się bardzo rzadko. Kolor ten jest uważany za "dziki" i nie jest rozwiedziony.

Jakie są najlepsze nazwy dla egipskich kotów? Najbardziej odpowiednie są imiona faraonów i starożytnych egipskich bogów. A w rzeczywistości faraonom nie przeszkadza, że ​​zwierzę jest czymś świętym. Możesz przeczytać legendy Egiptu, w wielu z nich znajdują się egipskie koty, więc warto wypożyczyć ich imiona dla swoich pupili.

Opieka nad egipskim kotem

Koty Mau są bezpretensjonalne w pielęgnacji, chętnie kąpią się i kochają, gdy ich futro jest porysowane, nie powinieneś oczekiwać żadnych kłopotów od tej rasy. Sam charakter można uznać za dobry, egipskie koty są bardzo towarzyskie, Mau nie toleruje samotności. Są dość inwazyjne, wymagają stałej uwagi do ich osobowości od właścicieli, o czym przypominają swoim melodyjnym głosem. Mau jest jednym z nich cat mau najszybsze koty, może biegać z prędkością około 60 kilometrów na godzinę. Mają doskonały słuch i wzrok, co czyni ich wspaniałymi myśliwymi. Mau zawsze musi być w centrum uwagi i być świadomym wszystkiego, co dzieje się w ich domu. Uwielbiają siedzieć lub leżeć na kolanach, a także wspaniale usiąść na ramieniu właściciela. Ta rasa bardzo lubi wodę. Jeśli otworzysz kurek, kot natychmiast spróbuje złapać strugę swoją stopą. Naprawdę lubią siedzieć i patrzeć, jak gospodarz bierze kąpiel. Ta rasa jest bardzo czysta, co przyniesie znaczną radość jej właścicielowi. Wybierając zwierzaka tej rasy, nie będziesz musiał się nudzić sam, Mau nie pozwoli na to.