Zastawione uszy - problem znany każdemu. Wszyscy są przyzwyczajeni do tego, że uszy mogą leżeć na długiej podróży, podczas nurkowania, przy złej pogodzie. Ale jakie są prawdziwe powody, dla których kładzie uszy, a ile to jest niebezpieczne dla zdrowia, niewielu wie. W rzeczywistości istnieje kilka przyczyn zatkania uszu, niektóre z nich są nieszkodliwe i naturalne, podczas gdy inne stanowią realne zagrożenie dla organizmu.

Dlaczego uszy są pod ciśnieniem?

Najczęściej uszy kładzione są podczas gwałtownych zmian ciśnienia, co można zaobserwować zarówno podczas wspinania się na wysokość, jak i podczas nurkowania na głębokość. Wszystko dzieje się z tego powodu, że organizm nie może szybko przyzwyczaić się do takich zmian wysokości, a co za tym idzie, zmian ciśnienia. Dlatego błona bębenkowa zaczyna dociskać do trąbki Eustachiusza, która jest odpowiedzialna za utrzymanie ciśnienia w małżowinie usznej.

Tak więc, ściśle mówiąc, wygląda to na główny powód, dla którego uszy układają się podczas skoków ciśnienia. Chociaż taki atak nie trwa długo i zwykle idzie gładko, daje dużo dyskomfortu.

To właśnie z powodu zmian ciśnienia atmosferycznego u niektórych ludzi uszy są układane w upale. Jednocześnie zatłoczeniu mogą towarzyszyć zawroty głowy i mdłości.

Z tego samego powodu podczas ciąży leżały uszy. Czasami przeciążenie obserwuje się w obu uszach, czasami - tylko w jednym. I, jak pokazuje praktyka, prawe ucho najczęściej cierpi.

Przyczyny częstego lub okresowego przeciążenia uszu

Czasami problemy z narządami wewnętrznymi mogą być przyczyną zatkania uszu. Na szczęście takie przypadki są dość rzadkie, ale nie można ich zdyskontować. Zwłaszcza jeśli dzieje się to bez wyraźnego powodu.

Główne objawy zatkania uszu są następujące:

  • pojawia się szum w uszach ;
  • występuje głuchota częściowa;
  • nierozsądny ból głowy;
  • w twoich uszach jest echo własnego głosu.

Wszystkie główne powody, dla których kładzie uszy, można podzielić na dwie grupy: naturalną i nienaturalną. Naturalne postrzegane jest jako przenikanie wody do rurki słuchowej, nagromadzenie siarki - tak zwany korek, a także spadek ciśnienia. Przy okazji, jeśli obawiasz się o to pytanie, dlaczego po uśpieniu kładzie uszy, najprawdopodobniej przyczyną są zatory z siarkami. Podczas snu zmieniają swoją pozycję i mogą zamknąć kanał słuchowy, dlatego rano pojawia się częściowa głuchota.

Nienaturalne przyczyny to:

  1. Przeniesione wcześniej zapalenie ucha . Jeśli dana osoba musiała mieć zapalenie ucha, ma szczególne blizny na bębenku, co zmniejsza jego ruchliwość.
  2. Mówiąc o tym, dlaczego uszy są ułożone, nie powinniśmy zapominać o Eustachitis - chorobie, w której zapalenie jamy bębenkowej i rurka słuchowa są zapalone. Eustachitis może być powikłaniem przeziębienia lub może być wynikiem skrzywienia przegrody nosowej.
  3. Dlaczego kładzie uszy po śnie
  4. Czasami uszy leżały w uszkodzeniu nerwu słuchowego. Zjawisko to nosi nazwę utraty słuchu i występuje z nadciśnieniem lub urazami mózgu.
  5. Często przekrwienie ucha obserwuje się w chorobach układu nerwowego lub sercowo-naczyniowego.

Jak widać powody ułożenia uszu mogą być zupełnie inne. Dlatego najlepiej skonsultować się ze specjalistą w sprawie tego zjawiska, zwłaszcza jeśli uszy układane są wystarczająco często i bez przyczyny. Możesz pozbyć się nieprzyjemnych uczuć połykając ślinę, wodę pitną lub gumę do żucia.