Gruźlica jest częstą chorobą wywołaną przez kije Koch (Mycobacterium tuberculosis). W większości przypadków patologia wpływa na płuca, ale inne narządy i układy są często dotknięte: nerki, jelita, skóra, układ nerwowy, tkanka kostna, itp. Istnieją dwie główne formy tej choroby: otwarta i zamknięta gruźlica. Zastanówmy się bardziej szczegółowo, jakie są cechy zamkniętej formy gruźlicy, czy jest ona zakaźna i jakie są jej przejawy.

Zamknięta forma gruźlicy - jak niebezpieczna jest?

Badania pokazują, że około jedna trzecia światowej populacji jest zakażona kijami Kocha, ale tylko 5-10% rozwija aktywną gruźlicę. W innych przypadkach ludzie są nosicielami infekcji, tj. mają zamkniętą, nieaktywną postać gruźlicy. Główna droga zakażenia prątkami jest aerogenna, w której krople ludzkiej plwociny zawierające infekcję dostają się do płuc pacjenta podczas wdychania powietrza.

W gruźlicy typu zamkniętego, w większości przypadków patologicznymi zmianami w płucach są małe ograniczone ogniska, w których zachodzi proces zapalny, któremu nie towarzyszy zniszczenie tkanki płucnej, jak w otwarta gruźlica . Ponadto obszary tkanki gruźliczej zmodyfikowanej u niektórych pacjentów mogą być otoczone grubą warstwą komórek obronnych lub tkanki łącznej.

Takie patologiczne procesy są niebezpieczne, ponieważ w każdej chwili mogą przybrać formę otwartą, w której kije Koch stają się aktywne, zapalenie przechodzi do innych obszarów i postępuje z niszczeniem komórek. Może się to zdarzyć, gdy układ odpornościowy organizmu zostanie osłabiony i nieleczony.

Objawy zamkniętej postaci gruźlicy

Ta postać choroby ma łagodne objawy. Na przykład pacjent może po prostu zauważyć stałą słabość czuć się zmęczonym Czasami z głębokim oddechem u tych pacjentów występuje niewielki ból klatki piersiowej, może również wystąpić pocenie się w nocy i wzrost temperatury ciała. Objawy zamkniętej postaci gruźlicy można wykryć tylko za pomocą diagnostyki rentgenowskiej lub przeprowadzając test tuberkulinowy skóry.

zamknięta postać gruźlicy, o ile jest niebezpieczna

Czy gruźlica zamknięta jest niebezpieczna dla innych?

Pacjenci z gruźlicą zamkniętą nie potrzebują izolacji, ponieważ zdrowi ludzie nie zagrażają skażeniem. Jest to główna różnica w tej formie choroby od otwartej, - kiedy kaszlesz, kichasz, mówisz, pacjenci z zamkniętą postacią gruźlicy nie uwalniają czynników zakaźnych do środowiska zewnętrznego.

Jednak nie powinniśmy zapominać, że choroba może pozostać niezauważona w niebezpiecznej formie, więc osobom, które były w kontakcie z takimi ludźmi przez dłuższy czas, zaleca się poddanie się testom diagnostycznym.