Dul'evo to prawosławny klasztor należący do Czarnogórskiej Metropolii Pierwotnej Autokefalicznego Serbskiego Kościoła Prawosławnego. Znajduje się na wysokości 470 mw pobliżu wsi Kulyach (Kulyacha), niedaleko od Budva i hotelu hotelowego Sveti Stefan . Klasztor został założony w XIV wieku za czasów Stephena Dushana, twórcy serbskiego królestwa. Ponadto słynie jako miejsce tonsury biskupa Arsenija III Karnojewicza.

Historia klasztoru

W czasie swego istnienia klasztor wielokrotnie podlegał zniszczeniu i grabieży. W 1785 r. Został spalony przez wojska tureckie pod przewodnictwem Mahmuda Bushutliego, aw następnym roku został odbudowany przy pomocy nowicjusza z pobliskiego klasztoru Jegora Strogowa. W tym samym czasie klasztor uzyskał drogę, którą wyłożono kamieniami, do której doprowadzono Cetinje .

Podczas pierwszej wojny światowej klasztor Dulyevo został splądrowany przez Austriaków. Główną stratą był duży dzwonek o wyjątkowym brzmieniu, zabrany do Austrii. Tym razem klasztor został przywrócony dopiero w 1924 roku. W 1942 r. Przestał on funkcjonować: w jego siedzibie mieściła się siedziba jednego z serbskich oddziałów partyzanckich.

W 1979 roku klasztor bardzo ucierpiał na skutek trzęsienia ziemi. Jednak dzięki zniszczeniu, dwa starożytne średniowieczne obrazy przedstawiające dwóch monarchów przyczyniły się do założenia klasztoru - Króla Stefana Urosza III Dechanskiego i jego syna Stefana Duszana.

W 1992 r. Duliewo wznowił swoją pracę jako klasztor, aw 2002 r. Klasztor stał się klasztorem.

Западный фасад Klasztor dzisiaj

Kompleks klasztoru składa się z:

  • kościół, którego część została zachowana od XIV wieku;
  • stary cmentarz;
  • komórki klasztorne;
  • źródło świętej Sawy.

Kościół nosi imię św. Szczepana. Część jest autentyczna, zachowała się od założenia klasztoru; druga część została dodana znacznie później. Dwie z tych części są łatwe do rozróżnienia: stara ma gotycki łuk, nowy ma półokrągłe. Jednonawowa prostokątna konstrukcja wykonana jest z drewna jesionowego, po wschodniej stronie półkolista absyda. Zachodnią fasadę zdobi dzwonnica z dzwonem. Nad bramą zachodniej fasady znajduje się rozeta z wypisanym w niej krzyżem.

Stara część kościoła na zewnątrz jest otynkowana. Podłoga wykonana jest z kamiennych płyt; pod nimi znajdują się groby, w tym Egor Stroganov i Archimandrite Dionizjusz Mikovich. Ozdobą kościoła są freski z XIV wieku, wykonane według kanonów bizantyjskich, ale z wyraźnym wpływem stylu gotyckiego.

Церковь Святого Стефана Первомученика

Na freskach można zobaczyć twarze św. Stefana Dańskiego, Stefana Dusana, św. Szczepana, pierwszego męczennika, św. Piotra i Pawła, św. Prokopa. Ściana północna przedstawia Świętego Hostię. Te freski przetrwały dobrze, ale inne z powodu poważnych uszkodzeń nie będą działać.

Teren sklepienia jest ozdobiony kompozycjami przedstawiającymi takie ewangeliczne wydarzenia, jak Boże Narodzenie, Chrzest, Spełnienie, Ukrzyżowanie i inne. W skarbcu znajduje się sześć medalionów, na których przedstawiony jest Jezus Chrystus, ale są one w bardzo złym stanie, a obrazy są ledwo dostrzegalne. Obraz Matki Boskiej z Oranty w absydzie, a także wizerunki świętych Demetriusza i Jerzego są słabo widoczne.

Komórki monastyczne to niewielkie budynki o niskich sufitach i grubych ścianach. Oprócz nich znajduje się również dwupiętrowy budynek o bardziej nowoczesnym budownictwie, który kiedyś był używany jako szkoła.

Źródło świętej Sawy słynie z właściwości leczniczych. Według legendy żołnierze Stefana Dushana, którzy podziękowali i nakazali budowę klasztoru przy źródle, zostali uzdrowieni z tyfusu tą wodą. Dzisiaj, uzdrawiające właściwości wody są oficjalnie potwierdzone, pomaga w chorobach żołądka.

Целебный источник Святого Саввы

Niedaleko klasztoru znajduje się kilka obiektów będących przedmiotem kultu wierzących: stary dąb, pod którym zgodnie z legendą święty Sava lubił odpoczywać, i dwie komórki, w jednym z których mieszkał, przed udaniem się na górę Athos.

Jak dostać się do klasztoru Dulyevo?

Dotarcie do klasztoru najprawdopodobniej będzie pochodzić Budva - odległość mniejszą niż 11 km można pokonać w ciągu około 20-25 minut. Aby przejść dalej na drodze numer 2, a następnie na E65 / E80.