Dla nikogo nie jest tajemnicą, że zdrowy sen ma wielki wpływ na zdrowie i nastrój człowieka. Jednakże, aby nasze ciało mogło dobrze odpocząć podczas snu, bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie i wygodne miejsce. Wiele nowoczesnych sof i zestawów do sypialni produkowanych przez masową produkcję nie może zapewnić zdrowego snu i komfortowego wypoczynku, ale ortopedycznego materace . Jednak nawet tutaj nie jest to takie proste. Ważne przy zakupie materaca ortopedycznego jest właściwy wybór jego wielkości.

Jakie są rozmiary materacy?

Z reguły kwadratowe i prostokątne materace, które są produkowane w masowej produkcji, mają ogólnie przyjęte standardowe rozmiary. Ale są chwile, kiedy potrzebny jest materac o nietypowym rozmiarze. Następnie możesz zrobić to na zamówienie, zgodnie z określonym rozmiarem i kształtem.

Standardowe rozmiary materacy

Wybierając materac, należy kierować się faktem, że osoba o dowolnej wysokości może z łatwością położyć się na powierzchni łóżka, bez naciskania nóg o krawędzie i bez wyciągania nóg. Długość materaca ortopedycznego nie powinna więc przekraczać 15 cm, a uniwersalna długość materaca, odpowiednia do prawie każdej wysokości, wynosi 200 cm, choć jeśli wysokość i wysokość członków rodziny nie przekracza 175 cm, to jest to całkiem możliwe na materacu o długości 190 cm będziesz wygodnie, a większość producentów produkuje materace średniej wielkości - 195 cm.

Jeśli chodzi o szerokość materaca, ta koncepcja jest bardziej indywidualna i zależy wyłącznie od twoich pragnień i preferencji. Rozmiar pojedynczego materaca o szerokości może wynosić 80 cm lub 90 cm, nieznacznie większy rozmiar - 120 cm, materace jedno i półsypialniane. Razem na takim materacu, oczywiście, jest niewygodne, ale jeden jest wygodniejszy niż na jednym. Minimalna wielkość dużych materacy przeznaczonych do łóżek podwójnych wynosi 140 cm, a optymalna szerokość dla dwóch osób to 160 cm, a nie tylko podwójna, ale wielkość rodziny materaca wynosi 180 lub 200 cm.

Grubość materaca ortopedycznego może się znacznie różnić w zależności od twoich preferencji, ale jednak zdecydowanie powinna być większa niż wysokość wewnętrznej strony łóżka. Ponadto, jeśli waga osoby jest dość duża, należy spojrzeć na materace o większej grubości.

Oczywiście grubość materaca zależy od jego wypełnienia. Wysokość materaców sprężynowych zwykle wynosi od 15 do 24 cm, a standardowa grubość materacy sprężystych wynosi zwykle od 20 do 22 cm, ale wielu producentów rozszerzyło zakres rozmiarów takich materacy i obecnie nie jest trudno znaleźć materac na wysokości od 18 do 32 cm

Wymiary materacy do łóżeczek dziecięcych

Materace zaprojektowane do łóżeczek dziecięcych również mają swoje własne standardy. Standardowy rozmiar materaca dla noworodków ma 50 lub 60 cm szerokości i 100, 110, 120 cm długości. Materace dla małych dzieci mają nieco większe rozmiary: szerokość - 70, 80 cm i długość - 140, 185, 190 cm. rozmiar materacy do łóżeczek dziecięcych dla nastolatków w pobliżu standardowych pojedynczych materacy: szerokość - 80, 90, 120 cm i długość - 185, 190 cm.

Co do zasady materace dziecięce mają znacznie mniejszą wysokość - od 6 do 13 cm, jednak jeśli mówimy o wiosennych materacach dziecięcych, ich grubość może sięgać 18 cm.

Nie zniechęcaj się, jeśli nie możesz od razu znaleźć wymaganego rozmiaru materaca. Nie zapominaj, że zawsze masz możliwość zamówienia materaca według indywidualnych rozmiarów. A po wybraniu odpowiedniego materaca możliwe jest przejście do kolejnego etapu - wyboru pościel .