Realia współczesnego świata często zmieniają ludzi nie na lepsze. Jest to szczególnie widoczne w dorastanie kiedy wczorajsza ładna dziewczyna - łagodnie nagle staje się bezczelną dziewczyną w mini spódniczce, a spokojny chłopak w okularach staje się buntownikiem i znęcającym się. Trudne nastolatki są raczej normą niż wyjątkiem. Jak pomóc trudnemu nastolatkowi przetrwać kryzys ? Cierpliwość, takt, mądrość i nasza rada - wszystko to może przywrócić pokój w relacjach z nastoletnimi dziećmi.

Wszyscy byliśmy kiedyś nastolatkami, a może nasi rodzice też nie byli z nami. Problemy trudnych nastolatków są znane prawie wszystkim rodzicom. Aby zrozumieć, co przeżywa twoje dziecko w tym wieku, musisz nawiązać z nim ścisły kontakt psychologiczny. Wasze dzieci potrzebują teraz nie tylko notatek i porad, ale także waszego zrozumienia, komunikacji z wami. Wszystko to pomoże nadać ton decydującym decyzjom.

Trudna nastolatka - co robić?

Jak pomóc trudnemu nastolatkowi? Poniżej przedstawiamy porady psychologów, którzy mają pomóc rodzicom w nawiązaniu kontaktu z dorosłymi dziećmi, ponownie nawiązać nowe znajomości:

  1. Komunikacja - komunikuj się codziennie, tylko to może uratować kruchy most twojego wzajemnego zrozumienia! Zaufanie opiera się na praktyce i może być budowane jedynie w oparciu o wielopłaszczyznowe relacje. Postaraj się zrezygnować z minut komunikacji bez porad i notatek, po prostu poznaj opinię dziecka, jego upodobania, zainteresowania. Naucz się wkładać w rolę syna lub córki, tylko w ten sposób możesz lepiej zrozumieć jego motywy, zachowanie w danej sytuacji. Ten czynnik jest bardzo ważny, ponieważ nastolatki czują się bardziej komfortowo ze swoimi rodzicami, którzy są zaangażowani w swoje życie. W przeciwnym razie, gdy nie będzie kontaktu, przejdą do wątpliwej (czasem) znajomej porady. Pamiętaj, aby być dobrym rodzicem, musisz nauczyć się być po prostu dobrym przyjacielem.
  2. Sprawy wspólne i interesy. Nawet jeśli jesteś bardzo odmienny, jeśli twoje zainteresowania i hobby mają charakter polarny (lubisz klasykę, syn jest rocka, czytasz książki, dziecko siedzi na laptopie), spróbuj znaleźć przynajmniej coś, co oboje zechcesz. Niech to będzie zakupy, pieczenie ciast, jazda na rowerze. Nawet jeśli jesteś bardzo zajętą ​​osobą, poświęć czas, aby coś razem zrobić. Spowoduje to powrót do szczęśliwych chwil, kiedy dziecko było dzieckiem, uczyło się z tobą, ufało i słuchało. Być może jest coś, co twój syn może zrobić lepiej niż ty. W takim przypadku możesz poprosić swojego syna lub córkę o przeszkolenie.
  3. Ścisłość czasami pomaga. Psychologia trudnego nastolatka jest taka, że ​​będzie się opierał wszelkim ograniczeniom i zasadom. Jednak pewne ograniczenia są konieczne nawet dla najbardziej niezależnego nastolatka. Wyjaśnij, że dasz więcej woli, ale jednocześnie wielka odpowiedzialność spadnie na jego ramiona. Zawsze powinieneś pomagać swojemu dziecku, nauczyć go planowania, działać niezależnie. W trudnych sytuacjach negocjuj, ustępuj - kompromisy zawsze pomagają.
  4. Jak poradzić sobie z trudnym nastolatkiem? Cierpliwość i cierpliwość! Bycie cierpliwym jest zawsze trudne, ale konieczne. Jeśli twoje dziecko jest niekontrolowanym nastolatkiem, nie wiesz, co zrobić, być może będziesz musiał skontaktować się z psychologiem w celu uzyskania pomocy i przeanalizować sytuację z nim.
  5. trudni nastolatkowie
  6. Musimy tylko działać razem! Wielu rodziców nie zgadza się na decyzje dotyczące konkretnych sytuacji związanych z trudnościami w życiu nastolatka. Nie mów tego dziecku, musi myśleć, że działasz razem jako zespół. Nie powinieneś mieć wrażenia, że ​​możesz "uciec" pod skrzydłem jednego z rodziców.

Kochaj swoje dziecko pomimo wszelkich trudności i zmian w zachowaniu, charakterze. Okaż mądrość i cierpliwość, ponieważ teraz potrzebuje Twojej pomocy, jak nigdy dotąd.