Zewnętrzne wpływy i wewnętrzne niekorzystne czynniki odbijają się przede wszystkim na ludzkiej skórze. Szeroka gama różnych chorób skóry nazywana jest dermatozą - objawy łączą cały kompleks zmian patologicznych. Zdarzają się również przypadki, kiedy ta choroba rozwinęła się na tle emocjonalnego przeciążenia i stresu.

Objawy wspólnej dermatozy

Symptomatologia ma wiele cech zgodnych z wiekiem pacjenta. Dzieci cierpią na patologię o wiele łatwiej, zapalenie skóry objawia się jedynie wysypką o intensywnym wysięku.

W okresie dojrzewania i dorosłości objawy choroby obejmują obecność wulgarnego trądziku, tłustego łojotoku.

Osoby w podeszłym wieku cierpią na najbardziej nieprzyjemne objawy - keratomy, zanik skóry, hemosyderozę, brodawki starcze.


Swędząca alergiczna dermatoza - objawy

Ta forma upośledzenia występuje w wyniku kontaktu ciała z alergenem, najczęściej pyłków roślin, sierści zwierząt domowych i produktów higieny osobistej. Swędząca dermatoza manifestuje się w postaci rozległych wysypek. Mały czerwony trądzik może się łączyć i tworzyć jednolite plamy, które z czasem pokrywają się płaczącą skórką o szarożółtym kolorze. Cechą charakterystyczną tej choroby jest bardzo silne swędzenie.

Wirusowa dermatoza

Objawy patologii, które ją spowodowały, są charakterystyczne dla rodzaju schorzeń:

  1. Kiedy infekcja wirusem brodawczaka ludzkiegoswędzące dermatozy powstają guzki, brodawki, proliferacja skóry.
  2. W przypadku opryszczkowych zmian skórnych występuje dermatoza torbielowata (versicolor, ospa wietrzna) z dużą liczbą małych wysypek w postaci pęcherzy wypełnionych płynem lub wysiękiem.
  3. Wirusy przenoszone przez unoszące się w powietrzu kropelki rozwijają się: różyczka, odra , zakaźny rumień.
  4. W obecności mięczak zakaźny na skórze widoczny jest mały guzek, który unosi się nad jego powierzchnią. Kolor nagromadzenia ma różową barwę, gdy wyciskany z mięczaka wypływa biały, biały płyn.

Warto zauważyć, że dermatoza bąbelkowa może rozwijać się na tle przebiegu klinicznego chorób autoimmunologicznych. W takich przypadkach pęcherze pojawiają się również na błonach śluzowych jamy ustnej, krtani. W przypadku braku odpowiedniej terapii pęcherze spontanicznie pękają, a na ich miejscu pozostają bolesne nadżerki, które nie są podatne na nabłonek uszkodzonej tkanki.