Cyklamen - bardzo skuteczna roślina doniczkowa, która jest również nazywana fioletem alpejskim. Ma piękne kwiaty w różnych kolorach. Roślina jest bardzo delikatna, kwitnie w tym samym czasie 10-15 szypułek. Oczywiście taka roślina wymaga specjalnej troski. A przeszczep cyklamenu powinien być ściśle zgodny z zasadami.

Jak przeszczepić cyklamen?

Przeszczep cyklamenu w domu wykonywany jest w wielu przypadkach:

  • Kiedy bulwy są zbyt duże i mają mało miejsca w doniczce;
  • kiedy konieczna jest zmiana gleby z powodu jej wyczerpania;
  • pod koniec lata, kiedy cyklameny płynęły.

W żadnym wypadku nie należy dotykać rośliny podczas jej kwitnienia. Ponadto nie można przeszczepić więcej niż 2, maksymalnie 3 razy w roku. Zwykle kwiat jest przesadzany po kwitnieniu i przed rozpoczęciem nowego pączkowania. Z reguły okres ten przypada na lipiec.

Konieczna jest roczna transplantacja cyklamenów po kwitnieniu, ponieważ gleba jest zubożona, a jej struktura pogarsza się. Podczas przeszczepu podłoże musi zostać całkowicie wymienione, a martwe i gnijące korzenie również muszą zostać usunięte.

Przeszczep cyklamenów jest również obowiązkowy natychmiast po zakupie. Z reguły roślina jest sprzedawana w małym naczyniu, a jej korzenie zajmują całą jej powierzchnię. W tej pozycji kwiat traci przydatne substancje, co oznacza, że ​​nie będzie w pełni kwitł i cieszy oczy.

Gleba na cyklamen powinna składać się z torfu, piasku, próchnicy i ziemi liści w stosunku 1: 1: 1: 3. Przed posadzeniem należy go odpowiednio rozgrzać w piecu lub poddać działaniu roztworu manganu.

Garnek do przeszczepu wybiera się w zależności od wieku cyklamenu. Na przykład, w przypadku kwiatu doniczkowego, wystarczy doniczka o średnicy do dziesięciu centymetrów, a dla trzyletniego kwiatu około piętnastu centymetrów. Nie potrzebujesz jak przeszczepić cyklamen przeszczep roślinę do zbyt dużej doniczki - woda w niej zatrzyma się, a korzenie zaczną gnić.

Na dnie doniczki najpierw kładzie się warstwę drenażową, a następnie mieszaninę gleby wylewa się około połowy wysokości doniczki. Ziemia nie musi być ubita, musi pozostać luźna i przewiewna. Kwiat należy ostrożnie wyjąć z poprzedniego pojemnika, umieścić w środku przygotowanego garnka i, utrzymując na wadze, delikatnie dodać ziemię.

Posadzoną roślinę przenosi się do jasnego i chłodnego miejsca, gdzie nie dochodzi do przypalania promieni słonecznych. Podlewanie w pierwszym miesiącu po transplantacji nie jest często. Miesiąc później, gdy cyklamen się polepszy, możesz zrobić pierwszy górny opatrunek .